Dziedzictwo kulturowe da się lubić – takie wrażenie odczuwa się spotkając uczestników wszystkich tras RG14! Fabuły tras rozkręcają się na dobre: kolejki do PEWEX-u coraz dłuższe (trasa II), księga zakonu rycerskiego została skradziona (trasa IX) a oddziały króla Jagiełły formują się do walki (trasa VI).

Na trasie II bryńskiej spotkać można Polaków z czasu PRL-u, których zadaniem jest demaskowanie agentów SB a koniec końców odnalezienie walizki pełnej pieniędzy i przekazanie jej działaczom Solidarności. Nie brakuje również reliktów tamtej epoki: radia, projektorów, książeczek PKO, syfonów… Wszystkie te sprzęty pozwolą w niedzielę otworzyć niepowtarzalne muzeum PRL-u. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bryńska i okolic!

Trasa VIII lubawska rozwikłuje nietypową zagadkę: jaki związek ma tajemnicza, zakapturzona kobieta i Mikołaj Kopernik szykujący się do wydania działa naukowego "O obrotach ciał niebieskich"? Przed uczestnikami stoi trudne zadanie: przyjdzie im zdecydować o losie kobiety, która rzekomo włada magią. Czy "próba wagi" zakończy spór między nią a mieszkańcami osady? Rozwiązanie już niedługo, trzymamy kciuki!

Niesamowitych emocji nie zabrakło również na trasie IV mazurskiej. Podczas drugiego dnia rajdu odbyło się tu huczne wesele oparte na mazurskiej tradycji. Nie zabrakło tańców, śpiewów, obrządków oraz przepięknych strojów. Na weselu zjawili się okoliczni mieszkańcy, którzy odważnie brali udział we wszystkich zaproponowanych atrakcjach. Jednak uczestnicy szybko przenieśli się z powrotem w realia mazurskiego plebiscytu z 1921 roku. Chodząc od wsi do wsi i od domu do domu, przekonywali mieszkańców, by głosowali za przynależnością Mazur do Polski, nie zaś do Rzeszy Niemieckiej. Oby im się udało, od nich zależy nasza przyszłość!

Dziesiątki kilometrów harcerze pozostawili już za sobą podróżując pieszo, kajakami a nawet hulajnogą. Wszystkie formy transportu są dobre, by w pełni czerpać z piękna otaczającego nas krajobrazu i chłonąć niepowtarzalne walory dziedzictwa kulturowego. Wszyscy otworzyli setki prób na sprawności zarówno te podstawowe jak i autorskie sprawności stworzone przez komendantów tras. Mamy nadzieje, że sprawności będą towarzyszyć naszym patrolom przez cały rok harcerski az do kolejnego RG!

pwd. Piotr Pawluczyk