28 stycznia druhna Naczelnik ZHP powołała Chorągwianą Szkołę Instruktorską „Iluminacja” Chorągwi Stołecznej i zatwierdziła jej konstytucję. Szkoła Instruktorska powstała na bazie działającego do tej pory Chorągwianego Zespołu Kadry Kształcącej.

Powstanie Szkoły jest efektem prawie półtorarocznej  pracy instruktorów i współpracowników Chorągwianego Zespołu Kadry Kształcącej. W tym czasie odbyły się trzy edycje Kursu Kadry Kształcącej, kursy podharcmistrzowskie, Kurs Szczepowych, Kurs Komendantów i Komend Hufców oraz wiele innych kursów, szkoleń i warsztatów.

W tej chwili zespół Szkoły przygotowuje kolejne formy kształcenia, w tym dużą, ogólnopolską konferencję instruktorską na temat kształcenia i pracy z kadrą, która odbędzie się w Warszawie w kwietniu tego roku.

Nazwa Szkoły ma wskazywać na cel kształcenia, jakim jest inspirowanie do działania i pobudzanie kreatywności kadry. Jak napisano w konstytucji Szkoły: „ILUMINACJA to znane psychologii zjawisko oświecenia – uświadomienia sobie czegoś, pojawienia się w umyśle gotowego rozwiązania danego problemu po okresie nieświadomego rozwiązywania tego problemu. Olśnienie jest zwykle bardzo przyjemne i uważa się, że jest jednym z istotnych motywatorów twórczości. (…) Szkoła Instruktorska ILUMINACJA, oddziałuje olśniewająco na instruktorów, eksponując istotne detale pracy instruktorskiej. Swoim działaniem wzmacnia podstawowe fundamenty Harcerskiego Systemu Wychowawczego oraz inspiruje do twórczego stawiania czoła wyzwaniom instruktorskim.” O tym oświeceniu przypominać będzie również logo Szkoły, przedstawiające żarówkę.

phm. Michał Piotrowski

Instruktor Wydziału Promocji GK ZHP