W minioną sobotę, 25 października odbył się VIII Zjazd Chorągwi Śląskiej ZHP. Nową komendantką Chorągwi Śląskiej ZHP została hm. Anna Peterko. W głosowaniu niejawnym druhna Anna otrzymała 92% głosów.

Druhna Anna w nowej kadencji zastąpi dotychczasowego komendanta hm. Andrzeja Lichotę, który zakończył pełnienie tej funkcji po 10 latach owocnej pracy na rzecz chorągwi. W ubiegłej kadencji władz Chorągwi Śląskiej hm. Anna Peterko pełniła funkcję zastępczyni komendanta chorągwi.

VIII Zjazd Chorągwi obradował w historycznym Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej, gdzie przed II wojną światową mieściła się siedziba chorągwi. Wśród znakomitych gości wymienić należy europosłów ziemi śląskiej, parlamentarzystów – z byłą minister edukacji narodowej Krystyną Szumilas, władze samorządowe oraz wielu Niezawodnych Przyjaciół ZHP.

Specjalne podziękowanie za 10 lat służby na funkcji komendanta chorągwi przygotowała obecna na zjeździe naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica oraz przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł.

W skład nowej komendy chorągwi wybrani zostali: hm. Robet Duda (zastępca), hm. Aleksandra Lechocka (zastępca), hm. Andrzej Lichota (skarbnik), hm. Patrycja Makarska-Chachaj (zastępca),  pwd. Anna Miernik, phm. Maciej Palka, hm. Zdzisław Koncecki.

Nową radę chorągwi tworzą: hm. Maria Kotkiewicz , hm. Wojciech Marzec, hm. Sławomir Gajda, hm. Jan Bochenek, hm. Marzena Malina, hm. Tomasz Huk, hm. Czesław Surma, hm. Jolanta Dudek, hm. Arkadiusz Kil, phm. Patryk Stawowy, hm. Bronisław Kwiatoń

W skład komisji rewizyjnej weszli: hm. Jan Piechaczek, hm. Teresa Ceremuga, hm. Janusz Polak, phm. Beata Respondek, phm. Leon Suski, hm. Andrzej Żurek, hm. Dominika Nadolny, hm. Janusz Szlenk, phm. Tomasz Bujarski, hm. Marcin Jurkowski, hm. Jacek Palka

Do sądu harcerskiego zostali wybrani: hm. Lesław Gajda, hm. Adam Malarz, hm. Joanna Buzderewicz, hm. Andrzej Laksa,  hm. Adam Grzesiczek, hm. Bogdan Giza, hm. Andrzej Jaśniok, hm. Leokadia Brzezińska, hm. Ewa Knebel.

hm. Andrzej Zawalski
Chorągiew Śląska ZHP