„Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza” – choćby przez ten punkt prawa harcerskiego kierunek programowy „braterstwo” staje się najbardziej oczywistym z określonych w uchwale programowej.

Praca w grupie, bycie pomocnym, otwartość – tego uczymy się od najmłodszych lat w harcerskich zastępach i drużynach. Harcerzy wychowujemy w duchu tolerancji, akceptacji, kształtujemy wrażliwość na potrzeby innych.
To właśnie braterstwo uczy nawiązywać trwałe i mocne przyjaźnie, otwiera umysł na dialog pomimo różnic. Ułatwia utrzymywać kontakty, leczy z nieśmiałości, daje odwagę do sprzeciwiania się przemocy.

Jesteśmy również szczególnie skupieni na integracji międzynarodowej – przynależność do struktur skautowych daje nam pełne pole do popisu przy organizacji zagranicznych obozów czy nawiązywaniu kontaktów ze skautami. To zacieranie granic jest wyjątkowo ważne szczególnie w momencie, kiedy przygotowujemy się do organizacji ogromnych skautowych zlotów – Intercampu w 2015, Zlotu Skautów Europy Środkowej w 2016, a jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli – również Eurojamu w 2021 i w końcu 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023.
Celem jest wychowanie – a jego ważnym elementem postawa braterstwa!

O uchwale programowej dowiesz się więcej:
Wersja dla drużynowych
Wersja dla instruktorów