Mamy za sobą  pierwszy oficjalny dzień 35. Światowej Konferencji WAGGGS. 108 członków organizacji przemierzyło cały świat, by na pięć konferencyjnych dni spotkać się w Hong Kongu. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentują Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, hm. Inga Rusin, komisarka zagraniczna ZHP oraz hm. Anna Piekarz, przewodnicząca CKR.

Rankiem uczestnicy konferencji podzielili się na grupy, w których odbyły się spotkania w tematyce obejmującej m.in. zagadnienia: środowiska, nauki młodzieży czy federacji. Delegatki zaangażowały się w bardzo owocne dyskusje i skorzystały z okazji, by przedstawić swoje stanowisko w danej sprawie.

Następnie odbyło się spotkanie wszystkich delegatek, podczas którego odbyło się demokratyczne głosowanie w sprawie przyjęcia nowych projektów uchwał. Podano również do informacji nowych członków WAGGGS. Są nimi: Armenia, Kamerun, Wyspy Cooka, Gwinea oraz Mongolia. Członkostwo otrzymała Birma, a swój podmiot zmieniła Szwecja, Południowy Sudan oraz Curacao.

Wśród gości pojawiła się Księżniczka Benedykta z Danii oraz Mabel, księżna Oranje-Nassau z Holandii, która wygłosiła inspirujące przemówienie na temat swojej pracy w organizacji.

Występem Hong Kong Girl Guides Association rozpoczęła się wieczorna ceremonia otwarcia. Przedstawiono tradycyjne tańce, stroje smoka, następnie odbyły się występy lokalnych muzyków. Nie obyło się bez przemówień oficjalnych gości. Uczestnicy raczyli się tradycyjnym obiadem chińskim.

phm. Andrea Wilk

praktykantka Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP