Już jutro (we wtorek 6 sierpnia) w Toruniu spotkają się harcerki i harcerze z bratnich organizacji, zarówno z Polski, jaki i zagranicy. Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów WICEK 2013 organizowany jest z okazji setnej rocznicy urodzin patrona harcerzy ks. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Zlot jest pierwszym wydarzeniem o takim znaczeniu i takiej skali, organizowanym wspólnie przez Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uczestnikami zlotu będzie blisko 2000 harcerek, harcerzy i skautów – w tym harcerze z polskich drużyn harcerskich ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Argentyny, Białorusi i Litwy.

Program zlotu oparty jest o atrakcyjne formy specjalistyczne i realizowany będzie w oparciu o kilkanaście tematycznych ścieżek, między innymi: wodną, turystyczną, technologiczną, sportową, medialną i rekonstrukcyjną. Uczestnicy zlotu wezmą udział w zajęciach nurkowania, żeglarskich, motorowodnych, poznają również tajniki sportów lotniczych. Dzięki emocjonującym grom miejskim i rekonstrukcjom historycznym harcerze i harcerki poznają historię Torunia prawdziwe jej doświadczając. Z kolei w czasie wycieczek i wędrówek poznają oni walory turystyczne regionu. Odwiedzą między innymi – Bydgoszcz, Biskupin, Chełmno, Chełmżę i Radzyń Chełmiński, wezmą udział w spływie kajakowym rzekami regionu oraz poznają uroki parków krajobrazowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zlot zlokalizowany będzie na placu obozowym toruńskiego poligonu, a poszczególne elementy programu realizowane będą w różnych miejscach Torunia i województwa. Uczestnicy zlotu wezmą również udział w wycieczkach po Polsce odbywających się od 12 do 15 sierpnia.

phm. Monika Kubacka

rzecznik prasowy Zlotu WICEK 2013