XXXVIII Zjazd ZHP rozpocznie się 5 grudnia. W tym roku 214 delegatów zadecyduje o składzie władz naczelnych i podejmie ważne dyskusje, których efekty pokierują organizacją przez następne lata.

Rola delegata jest rolą bardzo odpowiedzialną, dlatego niezbędne jest dobre przygotowanie i omówienie proponowanych uchwał.

   

Delegaci spotkają się w dniach 12-13 października w Warszawie podczas Ogólnopolskiej Zbiórki Delegatów. W trakcie, w formie warsztatów i prezentacji poruszone zostaną m.in. następujące tematy: struktura organizacyjna, role i zadania poszczególnych władz ZHP, harcerstwo w statystyce (analiza danych statystycznych o ZHP i innych organizacjach, trendy), program (realizowane propozycje programowe i przedsięwzięcia), budowanie marki ZHP, partnerstwa i współpraca zewnętrzna, ZHP w skautingu i guidingu, finansowanie harcerstwa – „Grupa ZHP” w liczbach. W trakcie zbiórki przewidziany zostanie czas na zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi przez członków władz naczelnych.

     

W październiku i listopadzie odbywać się będą zbiórki regionalne.

Zbiórka „Północy”, dotycząca delegatów z chorągwi: Gdańskiej, Warmińsko-Mazurskiej, Kujawsko-Pomorskiej i Białostockiej odbędzie się 26-27 października w OSW „Perkoz” k. Olsztynka.

     

„Centrum” spotka się w Warszawie 9-10 listopada. W zbiórce wezmą udział delegaci chorągwi: Kieleckiej, Mazowieckiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Stołecznej, Zachodniopomorskiej i Wielkopolskiej.

     

Delegaci chorągwi: Krakowskiej, Podkarpackiej, Śląskiej, Opolskiej, Dolnośląskiej i Ziemi Lubuskiej spotkają się podczas zbiórki „Południe” w Chorzowie w dniach 16-17 listopada.

     

Regionalne Zbiórki Delegatów to przede wszystkim forum wymiany poglądów na temat proponowanych uchwał, czas dopracowania dokumentów i propozycji zmian. Odbędą się już po terminie złożenia kandydatur na funkcje Przewodniczącego i Naczelnika ZHP i projektów dokumentów.

      

Zjazd rozpocznie się już za niecałe 3 miesiące, jest to najwyższy czas na rzetelne, merytoryczne przygotowanie. Inspiracja, poczucie misji i mądre, dojrzałe myślenie to najważniejsze elementy, które powinny kierować organizacją przed początkiem nowej rzeczywistości.

   

phm. Aleksandra Tasz
współpracowniczka Wydziału Promocji GK ZHP