To wystawa-opowieść o Aleksandrze Kamińskim, autorze "Kamienie na szaniec". To opowieść o harcerzach Szarych Szeregów, którzy wcielili w życie braterstwo i służbę, to opowieść o Rudym, Alku, Zośce i tych, którzy przyszli po nich – harcerskich Batalionach "Zośka" i "Parasol" odznaczonych Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari za bohaterską walkę w Powstaniu Warszawskim oraz współczesnych spadkobiercach idei Szaro-Szeregowej – harcerzach polskich.

Na wystawie prezentujemy setki nieznanych zdjęć Aleksandra Kamińskiegoi bohaterów Szarych Szeregów, bezcenne pamiątki ofiarowane przez rodziny poległych, dziesiątki niezwykłych dokumentów wydobytych niejednokrotnie po pół wieku z ukrycia, tak jak kenkarta Rudego przygotowana do Akcji pod Arsenałem. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się pamiątki bohaterów "Kamieni na szaniec", takich jak: korespondencja Alka i jego ukochanej Basi, listy i dokumenty Zośki, cenzury z gimnazjum Batorego, hełm powstańczy dowódcy Kompanii "Rudy" Batalionu "Zośka" – Andrzeja Romockiego "Morro". Możecie także zobaczyć słynną tablicę zdjętą przez Alka z pomnika Kopernika, dowiedzieć się jak powstała najsławniejsza książka czasów okupacji "Kamienie na szaniec". Wśród eksponatów znajduje się wiele dokumentów i pamiątek, harcerzy-żołnierzy Batalionu "Zośka", takich jak: Krzysztof Kamil Baczyński czy najtragiczniejsza postać Szarych Szeregów – Janek Rodowicz "Anoda", zamordowany w 1949 roku przez UB.

Wystawa jest czynna od środy do piątku w godzinach 9.30 – 17.00, soboty i niedziele w godzinach 10.00 – 16.00, w czwartki – wstęp wolny. Istnieje szansa na spotkanie z autorką wystawy i wysłuchanie jej gawędy o bohaterach Szarych Szeregów. W tym celu proszę się kontaktować z działem promocji Muzeum: tel. 22 827 96 43, promocja@muzeumniepodleglosci.art.pl lub z biurem konkursu "Arsenał Warszawa" 22 635 29 24, spotkania-arsenalwarszawa@tlen.p.

Muzeum Niepodległości mieści się przy alei Solidarności 62, w bliskim sąsiedztwie Arsenału. Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia 2013 r.

hm. Emilia Kulczyk-Prus
członkini Głównek Kwatery ZHP