Start Aktualności Wedrownicy na Czarnym Szlaku

Wedrownicy na Czarnym Szlaku

Od 22 do 24 lutego 2013 roku odbywała się ósma edycja Zimowego Rajdu Wędrowników "Czarny Szlak". Uczestnicy rajdu przez trzy dni przemierzali szlaki Gór Świętokrzyskich.

Rajd odbywał się pod hasłem „Rozpalmy ogień wędrownictwa”. Uczestniczyło w nim 120 osób – patrole wędrowniczek i wędrowników między innymi z Kutna, Warszawy, Puław, Wrocławia i Łodzi.

W tym roku baza rajdu zlokalizowana była w Ostojowie. Impreza rozpoczęła się w piątkowy ranek na terenie Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Zadaniem patroli było przeprowadzenie symulacji zorganizowania wydarzenia promującego harcerstwo (np. koncert na Rynku miejskim, HarcOlimpiada, maraton rowerowy lub wycieczka do Peru). Po południu uczestnicy zostali przewiezieni do bazy Rajdu – szkoły w Ostojowie, czekał na nich gorący obiad a zaraz potem dyskusja z kierowniczką Wydziału Wędrowniczego Głównej Kwatery ZHP hm. Ewą Sidor.

Sobota przeznaczona była na przemarsz malowniczą trasą w samym centrum Gór Świętokrzyskich. Po drodze zorganizowane były punkty kontrolne sprawdzające harcerską wiedzę uczestników, jednocześnie stanowiąc chwilę wytchnienia i niezapomnianej zabawy. Wieczorem w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się koncert finałowy z okazji Dnia Myśli Braterskiej – święta wszystkich skautów świata. Gwiazdą wieczoru był popularny zespół grający skoczną muzykę irlandzką – CARRANTUOHILL. Gośćmi wydarzenia byli także harcerze i harcerki Hufca ZHP Kielce Południe. Ostatni dzień rajdu – niedziela, przeznaczony był na apel kończący i uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez licznych sponsorów.

Tegoroczną edycję wygrał patrol 112 Drużyny Wędrowniczek "Kasjopeja" z Puław. Na zakończenie rajdu wędrownicy z całej Polski zawiązali obrzędowy krąg z nadzieją na spotkanie podczas przyszłorocznej 9-tej edycji ZRW "Czarny szlak".

Rajd organizowany jest przez 8 Kielecką Drużynę Harcerzy im. Zawiszy Czarnego "Czarna Ósemka" pod wodzą drużynowego – pwd. Przemka Kubery i komendanta rajdu – hm. Piotra Wychowańca. Wsparcia udzielają także Koło Przyjaciół 8 KSDHiZ i Czarny Krąg Instruktorski.

Przedsięwzięciu patronują Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce oraz przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski.

phm. Michał Piotrowski

Instruktor Wydziału Promocji GK ZHP

(Na podstawie informacji pwd. Przemysława Kubery)