Ponad 600 harcerzy z całej Polski uczestniczyło w ubiegłym tygodniu w 21-szym Rajdzie Granica. Przez cztery mokre i zimne wrześniowe dni uczestnicy rajdu przemierzyli dziesiątki kilometrów szlaków Karkonoszy, Gór Izerskich oraz Rudaw Janowickich.

Patrole biorące udział w 21. edycji Ogólnopolskiego Harcerskiego Górskiego Rajdu Granica zjechały się z całego kraju. Najdalej miała 19. Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej „Zlotki” ze Świnoujścia, która nie opuściła jeszcze żadnej edycji imprezy i co roku przemierza całą Polskę, by na górskim szlaku rywalizować z innymi patrolami o palmę pierwszeństwa. Tym razem najlepsze okazały się reprezentacje hufców: Wrocław i Środa Śląska, pokonując, w swoich kategoriach wiekowych, Legnicę i Świdnicę. Uczestnicy rywalizowali w ramach sześciu tras: dwóch harcersko–starszoharcerskich, dwóch wędrowniczych, jednej zuchowej i jednej „Nieprzetartego Szlaku”.

Każda edycja Rajdu ma swoje hasło przewodnie. Tegoroczne brzmiało: „Harcerstwo – licencja na braterstwo” i nawiązywało do akcji zwanej „Alert Justyna”, zorganizowanej niedawno na terenie Chorągwi Dolnośląskiej oraz w Internecie. Miała ona na celu pomoc w zebraniu funduszy na przeszczep płuc dla hm. Justyny Piotrowskiej z hufca ZHP Oława. Dzięki licznym akcjom udało się zgromadzić potrzebną sumę. Podczas Rajdu harcerze na jednej z tras tworzyli dla dh. Justyny kartki z pozdrowieniami. Zostały one następnie wysłane do Wiednia, gdyż  tam w klinice wciąż przebywa i walczy o zdrowie. Dorośli uczestnicy „Granicy” mogli także zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego DKMS.

Gospodarzem Rajdu po raz 18. była Szklarska Poręba, która na jeden weekend, od 19 do 22 września, zamieniła się w „harcerskie miasteczko”. Uroczyście odsłonięto także baner:  „Szklarska Poręba – miasto przyjazne harcerzom”.

Kolejna, już 22, edycja Ogólnopolskiego Harcerskiego Górskiego Rajdu Granica za rok, jak zwykle w drugiej połowie września. Jeśli ktoś chce podejrzeć, jak harcerze bawili się w tym roku, albo dołączyć w przyszłym do grona uczestników, by lepiej poznać, a może po raz pierwszy odwiedzić dolnośląskie góry – zapraszam do śledzenia strony www.rajdgranica.zhp.pl oraz do polubienia fanpage Rajdu na Facebooku, gdzie na bieżąco zamieszczane są zdjęcia oraz informacje dotyczące zgłoszeń i samej imprezy.

pwd. Celina Marchewka

ZPI Chorągwi Dolnośląskiej ZHP