6-8 września w Chorzowie odbył się IV Zlot Śląskiej Chorągwi ZHP pod hasłem "Od tradycji Q nowoczesności". Celem Zlotu było upamiętnienie 30. rocznicy odsłonięcia Pomnika "Harcerek i Harcerzy Chorągwi Śląskiej poległych w latach 1939 – 1945", który znajduje się Katowickim Rynku oraz podkreślenie istotnej roli, jaką odgrywają seniorzy w wychowaniu kolejnych pokoleń współczesnych harcerzy.

W ramach przedsięwzięcia odbył się seans pod nazwą "Podróż Małego Księcia" w Planetarium w Chorzowie, Zuchowa gra dzielności, Rajd Harcerski "Q Pamięci", Chorągwiane Święto Seniora oraz Konferencja naukowa "Nasza droga do pomnika". Wieczory uświetniały wydarzenia kulturalne takie jak kino pod chmurką czy występy muzyczne harcerskich zespołów Na Szlaku oraz [Harcerze]n.

Podczas tych kilku dni, każde z pokoleń harcerzy zmierzyło się z rozmaitymi wyzwaniami. Najmłodsi uczyli się współpracy podczas zajęć sportowych i rozbudzali swoją kreatywność w artystycznych zmaganiach, a starsi pokonywali granice swojego ciała na ściance wspinaczkowej oraz uczyli się nowych układów tanecznych. Oprócz zabawnych aspektów, każdy miał okazję uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających historyczne wydarzenia, przez co zlot był nie tylko okazją do dobrej zabawy i zawiązania się nowych przyjaźni, ale też miejscem nauki i zadumy.

Zlot doceniła Pani Anna Komorowska – Pierwsza Dama RP wysyłając list gratulacyjny dla organizatorów Zlotu oraz jego uczestników z życzeniami wspaniałej zabawy.

pwd. Wiktoria Drozd
Współpracowniczka Wydziału Promocji GK ZHP