Choć od słowackich skautów otrzymaliśmy je po północy 15 grudnia, już tego samego dnia zostało przekazane w wielu miastach całej Polski.  Największe uroczystości miały miejsce w Krakowie, Częstochowie i Łodzi.

Małopolscy harcerze od samego rana brali udział w grze, zorganizowanej przez Referat Harcerski „Przygoda” – szyfry kierowały uczestników do najciekawszych miejsc Starego Miasta.
O 16.00 przed Katedrą na Wawelu rozpoczął się uroczysty apel, podczas którego władze chorągwi odebrały Betlejemski Płomień.
1800 harcerzy przeszło ulicą Grodzką do Bazyliki Mariackiej, gdzie o 17.00 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita Krakowski na koniec podziękował wszystkim przybyłym i życzył sił w codziennej służbie.
Tradycyjnie już rzesze harcerzy zgromadziły się na Placu Mariackim. Wzruszającym momentem wzajemnych, świątecznych życzeń i przekazania Światła do środowisk zakończono krakowskie uroczystości.
W obchodach uczestniczyli Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł i jego zastępca – hm. Marian Antonik.

Również Chorągiew Śląska przywitała Betlejemskie Światło Pokoju – w niedzielę, na Jasnej Górze, w Kaplicy Cudownego Obrazu, z rąk hm. Małgorzaty Sinicy odebrali je harcerze i instruktorzy ze śląska.
W uroczystości uczestniczyli: z-ca Naczelnika, hm. Krzysztof Budziński, I Wicewojewoda Śląski pan Andrzej Pilot, Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Andrzej Lichota, a także przedstawiciele władz naczelnych ZHP i Chorągwi Śląskiej ZHP. Przekazanie zgromadziło ok. 1200 osób.

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło również do Łodzi. O godz. 17.00 w łódzkiej archikatedrze harcerki i harcerze przekazali Światło arcybiskupowi metropolicie łódzkiemu, Markowi Jędraszewskiemu.

Światło trafi do ok. 350 miejscowości, najważniejszych instytucji państwowych, kościołów. Pojawi się na wigilijnych stołach niezliczonej ilości polskich rodzin.

phm. Aleksandra Tasz

instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP