Po raz 43. jury nagród honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” wyłoniło zdobywców najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim. Laureatem  Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów" ogłoszono kapitana Piotra Cichego za rejs jachtu „Zjawa IV", z udziałem 120 harcerzy na kolejnych etapach, który upamiętniał wyczyn Władysława Wagnera.

Rejs „Podług słońca i gwiazd” trwał 70 dni i składał się z dziewięciu etapów. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w 73. rocznicy zakończenia historycznej wyprawy Wagnera dookoła świata w porcie Great Yarmouth przy nabrzeżu South Quay w Wielkiej Brytanii. 15 września statek przycumował w basenie jachtowym im. M. Zaruskiego w Gdyni, a oficjalnemu zakończeniu rejsu towarzyszyło otwarcie Alei Żeglarstwa Polskiego. Pierwszą tablicę poświęcono kapitanowi Władysławowi Wagnerowi – harcerzowi, który opłynął  świat!

Pośrednio do harcerskich sukcesów można zaliczyć także III Nagrodę Honorową „Rejs Roku”, którą zdobył kapitan Maciej Orczykowski. Na 44-letnim jachcie "Drosomak" w samotnym rejsie dotarł z Gdyni na Islandię. Jego żaglówka była przygotowywana przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP partnerującego w tym przedsięwzięciu.

Uroczystość wręczenia nagród będzie miała miejsce w Dworze Artusa w Gdańsku 1 marca. Ceremonia odbywa się zawsze w rocznicę opłynięcia przez "Dar Pomorza" Przylądka Horn.

phm. Agata Grzywacz

rzecznik prasowy ZHP