W sobotę 23 lutego w Warszawie odbył się 54-ty Rajd Olszynka Grochowska, zorganizowany wspólnie przez Hufiec ZHP Warszawa-Praga-Południe i Obwód Praga-Południe ZHR. W rajdzie wzięło udział ponad 500 zuchów, harcerzy i wędrowników z obu organizacji.

Uczestnicy rajdu upamiętniającego bohaterów bitwy pod Olszynką Grochowską rywalizowali na pięciu fabularyzowanych trasach: zuchowej, harcerskiej, starszoharcerskiej, turystycznej oraz „Podchorążówce” – trasie dla instruktorów i wędrowników powyżej 16 lat.

Rajd rozpoczął się 23 lutego o godz. 9.00 uroczystym apelem pod pomnikiem – grobem uczestników bitwy. Trasy zuchowa, harcerska, starszoharcerska i turystyczna, zakończyły się tego samego dnia. Uczestnicy najbardziej wymagającej trasy – „Podchorążówki” – zakończyli rajd w niedzielę 24 lutego o godz. 2 w nocy, także pod pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską.

Rajd był wyjątkowy, bo organizowany wspólnie przez ZHP i ZHR.

Bitwa pod Olszynką Grochowską była jedną z najważniejszych bitew powstania listopadowego. 25 lutego 1831 r. w rejonie Grochowa wojska polskie zastąpiły drogę rosyjskiej armii feldmarszałka Iwana Dybicza maszerującej na Warszawę. W wyniku silnego oporu Polaków wojska rosyjskie musiały się wycofać rezygnując ze szturmu na Warszawę. W bitwie poległo około 7 tysięcy żołnierzy polskich i ponad 10 tysięcy rosyjskich.

phm. Michał Piotrowski

instruktor Wydziału Promocji GK ZHP

(na podstawie informacji od organizatorów rajdu)