Dlaczego bł. Wincenty Frelichowski nie jest jeszcze dość dobrze rozpoznawalny jako patron wszystkich harcerek i harcerzy? Może dlatego, że jest naszym patronem od niedawna. Proces beatyfikacyjny zakończył się ogłoszeniem go błogosławionym w roku 1999. Wtedy też Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Zwracam się także do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla Was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania.” To był impuls dla dalszych wydarzeń, które zaowocowały ogłoszeniem Druha Wicka patronem harcerstwa.

20 września 2002 Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, na patrona polskich harcerzy przed Bogiem. Uroczystości związane z ogłoszeniem bł. ks. Wincentego Frelichowskiego patronem harcerzy polskich odbyły się 22 lutego 2003 r. Przewodził im opiekun harcerzy Sławoj Leszek Głódź, uczestniczyli w niej biskupi i przedstawiciele wszystkich polskich organizacji harcerskich.

Wicek był przykładem heroizmu, dlatego też został wyniesiony na ołtarze. Świadczy o tym opinia świętości, jaką miał już w obozie w Dachau, kiedy robił rzeczy niemożliwe na tamte warunki. Żadna organizacja na świecie nie ma swojego patrona przyznanego przez Stolicę Apostolską. Jest to ewenement w skali świata.

On, owładnięty ideałami harcerskimi połączył osobisty wysiłek i wiarę. Zrobił to umiejętnie i sprawnie, nie silił się na wielkość i sławę. Po prostu dążył do doskonałości. Udało mu się wytyczyć oryginalną ścieżkę doskonalenia, którą może podążyć każdy harcerz i harcerka, czy to wierzący czy nie. Właśnie dlatego Druh Wicek jest dobrą inspiracją dla polskich harcerek i harcerzy. Poza tym ks. Wincenty Frelichowski to jedyny polski męczennik z II wojny światowej zamordowany w obozie koncentracyjnym, po którym zachowały się relikwie. To może stać się inspiracją do głębszej, bo duchowej pracy środowisk harcerskich z patronem, w ramach wiary chrześcijańskiej.

Ogłoszenie roku 2013 Rokiem Wincentego Frelichowskiego jest okazją do lepszego poznania owoców życia tego człowieka, do głębszego skonfrontowania jego postaw z własnymi. Może jeszcze nie wszyscy harcerze polscy interesują się życiem Druha Wicka, nie każdy się z nim identyfikuje, jednak mamy nadzieję że w tym roku, każdy członek naszej i nie tylko naszej organizacji przekona się, że warto inspirować się życiem tego niezwykłego człowieka.

hm. Jolanta Łaba
członkini Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego GK ZHP