W sobotę 11 maja w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie odbyła się konferencja instruktorska „Wsparcie drużynowych w hufcu”. Konferencję zorganizował Wydział ds. Hufców GK ZHP.

W konferencji wzięły udział 64 osoby z 30 hufców z 12 chorągwi.  Uczestnicy brali udział w zajęciach warsztatowych i dyskusjach panelowych na cztery tematy: Jak sformalizować harcerskie działania? czyli jak przełożyć program drużyn na pozyskanie środków i jak formułować uprawnienia i obowiązki drużynowego, budować opisy funkcji i umowy wolontariackie (prowadzący: phm. Agata Erhardt, hm. Małgorzata Silny, pwd. Andrzej Rybus–Tołłoczko); Jak zbudować wspólnotę w hufcu? czyli jak motywować, mediować, rozwiązywać konflikty i udzielać informacji zwrotnej w pracy z drużynowym (prowadzący: hm. Beata Pawełczyńska, hm. Anna Szwapczyńska); Jak wychować instruktora i kształtować postawy młodych instruktorów? czyli  indywidualne ścieżki rozwoju oraz monitorowanie postępów wiedzy drużynowych (prowadząca: hm. Magdalena Dąbrowska); Jak wspierać pracę drużynowego? czyli praca ciągła z drużynowym – namiestnictwa, opiekunowie drużyn, drużyna drużynowych itp. (prowadząca: hm. Emilia Kulczyk-Prus).

Wnioski wypracowane przez uczestników zostaną opracowane i udostępnione jako materiały pokonferencyjne.

phm. Michał Piotrowski

instruktor Wydziału Promocji GK ZHP