Marzenie o organizacji 25. Światowego Zlotu Skautowego w Polsce jest coraz bliżej. Dlaczego? Gdyż blisko 70 osób zapaliło się do jego organizacji! W niedzielę 20 października pierwsi Ambasadorzy Jamboree 2023 opuścili Akademię przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie i od teraz rozpoczynają realizować wieloletni plan przygotowywania ZHP do tego historycznego wydarzenia.

Choć decyzja, czy Związek Harcerstwa Polskiego będzie faktycznym gospodarzem Jamboree jest jeszcze przed nami, to nie można spoczywać na laurach, o czym w swoich powitalnych słowach powiedzieli phm. Agata Grzywacz i hm. Karol Gzyl. Rolą Ambasadorów jest nie tylko promowanie idei Jamboree, lecz także motywowanie do podnoszenia jakości harcerskiego programu i efektywnej pracy z kadrą w swoim środowisku lokalnym. By być faktycznym wsparciem dla harcerskich środowisk wędrownicy i instruktorzy ZHP przez 3 dni intensywnych warsztatów, wykładów i spotkań nabywali odpowiednie kompetencje.

Jeszcze w piątek zaskoczył wszystkich „Wieczór Skautowy”, który przeistoczył legendarną salę kominkową Głównej Kwatery ZHP w tryskające kolorami Jamboree. Swoje prezentacje o skautingu i innych organizacjach skautowych przedstawiali phm. Wojciech Puchacz, hm. Rafał Bednarczyk, hm. Zbigniew Popowski, phm. Dominika Proszowska i pwd. Ania Sieprawska. Gościem specjalnym była Solomia Lisevych, była komisarka zagraniczna z Ukrainy.

Sobotni dzień rozpoczął się od inspirującego spotkania z prezesem Polskiej Rady Biznesu Zbigniewem Niemczyckim, będącym w projekcie przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Jamboree w Polsce. Następnie uczestnicy mieli szansę dokształcić się w różnych dziedzinach podczas rotacyjnych warsztatów:

• (Nie) taki straszny wyjazd zagraniczny – phm. Agnieszka Siłuszek / phm. Aleksandra Tasz
  • Językowe taboo – hm. Inga Rusin
  • Multimedialna promocja regionalne – Michał Kacprowicz
  • Zrozumieć samorząd – hm. Beata Matyjaszczyk

Wieczorem, pod okiem czołowego serfera internetowego phm. Marka Pęczaka, wszyscy Ambasadorowie połączyli się ze skautami z całego świata podczas JOTI!

Następnego dnia nadarzyła się kolejna okazja do poznania kogoś wyjątkowego. Warsztaty z promocji Polski na arenie międzynarodowej poprowadziła Magdalena Krucz, Wicedyrektor Departamentu Instrumentów Marketingowych Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ostatnim zadaniem Ambasadorów było opracowanie harmonogramu pracy z drużynami w swoich regionach, dlatego już teraz informujemy, że lada dzień i Ty zapalisz się na przygodę jaką jest Jamboree w Polsce!

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP