W minioną sobotę, 25 maja w Mechnicy odbyły się uroczystości Jubileuszu 50-lecia Odrzańskiego Spływu Wiosennego. Od 14 maja 11 środowisk wodnych zmagało się z żywiołami pokonując trasy pięciu szlaków wodnych by finalnie spotkać się na wspólnym biwakowaniu.

W obchodach jubileuszu wzięło udział 520 uczestników Odrzańskiego Spływu oraz zaproszeni goście, w tym członkowie Głównej Kwatery ZHP na czele z naczelniczką hm. Małgorzatą Sinicą, członkowie Śląskiej Rady Przyjaciół Harcerstwa pod przewodnictwem pana wojewody Zygmunta Łukaszczyka, przedstawiciele władz Chorągwi Śląskiej, komendanci hufców, przyjaciele wodniaków, instruktorzy i rodzice.

Odrzański Spływ Wiosenny im. Powstań Śląskich jest tradycyjną imprezą organizowaną w ramach Akcji Małych Akwenów i Rzek. Spływ ma charakter zlotu gwiaździstego drużyn płynących szlakami: rzeką  im.por.Floriana Fronczaka, rzeką Psiną im. Arki Bożka, rzeką Stradunią im. Władysława Planetorza, rzeką Osobłogą im.Rafała Urbana, rzeką Piotrówką im. Feliksa Michalskiego, rzeką Szotówką im. Mikołaja Witaczak, rzeką Olzą im.Józefa Rymera, Kanałem Kędzierzyńskim, rzeką Białą, rzeką Troją, rzeką Suminą, rzeką Kłodnicą i rzeką Dramą.

Spływ organizowany jest corocznie w celu  upamiętnienia walk Ślązaków o swoją  tożsamość w trzech Powstaniach Śląskich. Uczestnicy wydarzenia mają także okazję poznać walory krajobrazowe śląskiej ziemi, kulturę mieszkańców oraz aspekty gospodarki wodnej Górnego Śląska. Tradycją spływu jest zdobywanie odznak, które uczestnicy z dumą noszą na granatowych wodniackich mundurach.

hm. Anna Peterko
zastępca komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP