Już jutro niemal dwustu delegatów weźmie udział w 38. Zjeździe ZHP. Najważniejsze wyzwania najbliższych dni to wybór nowych władz naszej organizacji, podjęcie istotnych decyzji statutowych, a także wyznaczenie kierunku rozwoju ZHP w kolejnych latach.

Pierwszy dzień poświęcony zostanie tzw. obradom roboczym, czyli wyborowi Prezydium Zjazdu, pięciu komisji zjazdowych (mandatowej, statutowej, uchwał i wniosków, wyborczej oraz skrutacyjnej), a także wyborowi protokolantów. Przyjęty zostanie regulamin i porządek obrad oraz "Zasady wyboru władz naczelnych ZHP", "Tryb prac nad Statutem ZHP" i "Tryb pracy nad uchwałami i stanowiskami Zjazdu".

Uroczyste otwarcie Zjazdu ZHP odbędzie się w piątek. Tego dnia zostaną przedstawione sprawozdania ustępujących władz (Przewodniczącego ZHP, Rady Naczelnej ZHP, Naczelnika ZHP i Głównej Kwatery ZHP, Centralnej Komisji Rewizyjnej, Naczelnego Sądu Harcerskiego), a kulminacyjnym punktem będą wybory władz ZHP na kolejną kadencję.

Trzeciego dnia Zjazdu ZHP odbędzie się dyskusja i przyjęcie zmian w Statucie ZHP, wybór członków GK ZHP i wiceprzewodniczących ZHP, Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP, Naczelnego Sądu Harcerskiego. Przyjęte zostaną również uchwały i stanowiska 38. Zjazdu ZHP. Obrady zakończą się w niedzielę.

Przez najbliższe 4 dni będzie możliwość śledzenia Zjazdu na bieżąco. Prawie pięćdziesięcioosobowy zespół ZHP360 będzie relacjonował w tych dniach przebieg obrad w specjalnie przygotowanych pasmach programowych:
"Poranek ZHP360" (5 grudnia, godz. 10:00; 6-8 grudnia, godz. 08:00) to program, który z lekkim przymrużeniem oka i z dobrą energią przedstawi wszystko to co może przynieść dzień oraz co już się wydarzyło. Dużo gości i dużo radości przed trudnym dniem obrad!
"Zjazd na żywo" (5 grudnia, godz. 14:30; 6-8 grudnia, godz. 09:00), czyli transmisja z sali obrad, rozmowy "na gorąco" z delegatami, komentarz ekspertów i wieści ze świata mediów społecznościowych.
"Perspektywa" (codziennie ok. godz. 22:00) to gorące i świeże spojrzenie na decyzje zjazdu w rozmowie z najważniejszymi postaciami dnia. W tym magazynie skomentowane zostaną decyzje podjęte przez zjazd i odpowiemy na pytanie, jakie mają one znaczenie dla drużynowego, szczepowego i hufcowego.
"Minął dzień" (codziennie ok. godz. 22:20) to 15-minutowy przegląd wydarzeń, które przyniesie każdy ze zjazdowych dni. Wojtek Puchacz i reporterzy ZHP360 w specjalnym raporcie pokażą, wyjaśnią i skomentują decyzje 38. Zjazdu ZHP.
"1/1" (codziennie ok. godz. 22:35), czyli poważna rozmowa z poważnym gościem. Jeden na jeden z Arturem Grendzickim o tym, co najważniejsze każdego dnia.
"Od wydawców" (codziennie ok. godz. 23:00) na zakończenie dnia przedstawiony zostanie wieczorny komentarz wydawców programów ZHP360. Nie zawsze poważnie, ale na serio – z własną oceną przebiegu dnia.

Ponadto na żywo będzie można przyglądać się obradom zjazdu na stronie: http://new.livestream.com/zhp/zjazd, a aktualne informacje śledzić na www.zjazd.zhp.pl.

phm. Katarzyna Potasznik
redaktor biura prasowego 38. Zjazdu ZHP