W 2013 r. Związek Harcerstwa Polskiego przystąpił do kampanii „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”, której organizatorami są Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komenda Główna Policji, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Urząd Ochrony Konsumentów. Celem  kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. chwilówek oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa.

Już wkrótce do Waszych hufców dotrą materiały związane z kampanią, przesłane przez Narodowy Bank Polski. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do poszerzenia Waszej wiedzy na temat bezpiecznego pobierania pożyczek. Prosimy, przekażcie je za pośrednictwem harcerek i harcerzy ich rodzicom.

Zapraszamy również na stronę www.zanim-podpiszesz.pl, gdzie znajdziecie m.in. kalkulator obliczania faktycznej wysokości spłaty pożyczki, słowniczek najważniejszych pojęć z zakresu finansów  i zbiór dokumentów, regulujących kwestię usług finansowych zebranych w repozytorium wiedzy.

Anna Zalewska
asystentka Naczelnika ZHP