W poniedziałek 12 sierpnia w Toruniu zakończył się Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013.

Toruń przez 7 dni był miejscem spotkań ponad 2000 harcerzy.  Uczestnicy zlotu podzieleni na 7 gniazd mieszkali na poligonie, a dzięki różnorodnym zajęciom poszerzali swoją wiedzę i nabywali nowe umiejętności. Przez 3 dni zlotu trwały różnorodne „ścieżki programowe” m.in.: wodna, turystyczna, technologiczna, sportowa, medialna i rekonstrukcyjna. Dzięki emocjonującym grom miejskim i rekonstrukcjom historycznym harcerze i harcerki poznali historię Torunia a także bohatera wydarzenia – Stefana Wincentego Frelichowskiego.

7 sierpnia zlot odwiedził Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną. Wzięli oni czynny udział w uroczystym apelu rozpoczynającym, odwiedzili każde gniazdo zlotowe oraz zjedli prawdziwie harcerską kolację.

Zlot odbył się po raz pierwszy dzięki dwóm organizacjom – ZHP i ZHR. To pierwsze takie przedsięwzięcie o takiej skali. Błogosławiony ks. phm Stefan Wincenty Frelichowski wierzył w to, że harcerska metoda, styl i wychowanie są najlepszą drogą do budowania silnego państwa i silnego społeczeństwa. Organizując zlot Wicek 2013 chcieliśmy zaakcentować jego wkład w budowanie polskiego harcerstwa, jak również zwrócić uwagę uczestników, że oprócz ich rozwoju intelektualnego i fizycznego ogromne znaczenie ma też rozwój duchowy.

Dziękujemy tym, którzy przeżywali zlot z nami. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zostanie na długo w waszej pamięci. Do zobaczenia na harcerskim szlaku!

phm. Monika Kubacka

rzecznik prasowy zlotu