Organizowany rokrocznie od 9 lat Konkurs Papieski to jeden z największych projektów Instytutu Tertio Millennio. W dotychczasowych ośmiu edycjach wzięło udział ponad 25 000 uczestników z całej Polski. Konkurs Papieski należy do największych konkursów poświęconych wiedzy o życiu i nauczania Jana Pawła II w Polsce. Zapraszamy wędrowników ZHP do wzięcia udziału w konkursie! Pierwszy etap kończy się 5 marca!

 

Na finalistów czekają cenne nagrody w postaci sprzętu elektronicznego i interesujących książek. Laureaci (po jednym z każdego regionu) podobnie jak w latach ubiegłych otrzymają nagrody w postaci kilkudniowego wyjazdu na wycieczkę do Rzymu. Wakacje w Rzymie spędzi więc dziewięciu najlepszych uczestników Konkursu Papieskiego. Oprócz nagród dla najlepszych uczniów nagradzamy również szkołę, która jest najliczniej reprezentowana oraz opiekuna, który zmobilizuje jak największą liczbę swoich uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

 

Harmonogram przebiegu Konkursu Papieskiego w roku 2013:

 

Etap I obejmuje krótki quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań (z puli ok.150), dotyczących ogólnych zagadnień związanych z życiem i działalnością papieża Jana Pawła II. Po zarejestrowaniu na stronie internetowej www.konkurspapieski.pl uczeń ma możliwość rozwiązania quizu między 5 lutego 2013 r. a 5 marca 2013 r.

 

Etap II przeprowadzony zostanie w formie testu on-line składającego się z 60 pytań i odbędzie się w tym samym terminie dla wszystkich uczestników – 19 marca 2013 r. W każdym z 9 miast wyłonionych zostanie 20 najlepszych uczestników, którzy przejdą do kolejnego etapu. Godzina rozpoczęcia testu zostanie podana na stronie internetowej konkursu

 

Etap III ma charakter regionalny i przechodzi do niego 180 uczestników z całego kraju. Do tego etapu kwalifikuje się 20 osób z każdego regionu, które uzyskały najwyższą ilość punktów w poprzednim etapie. Trzeci etap konkursu jest poważnym wyzwaniem. Polega on na napisaniu własnej pracy – eseju na jeden z trzech podanych tematów w oparciu o nauczenie Jana Pawła II a także o własne przemyślenia. Eseje sprawdzane będą przez specjalnie powołane komisje eksperckie. Z każdego regionu członkowie komisji wyłonią od 5 do 7 najlepszych prac konkursowych. Ich autorzy zostaną zaproszeni na ustną obronę swojej pracy. Eseje muszą zostać wysłane do regionalnych ośrodków między 21 marca 2013 r. a 11 kwietnia 2013 r. Komisje te po sprawdzeniu prac według ściśle określonych i jawnych kryteriów wyłonią w każdym regionie grupę finalistów.

 

Etap IV. Finał odbędzie się 11 maja 2013 r. w 9 miastach Polski (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Warszawa, Wrocław). Polega on na obronie najlepszych esejów przed kilkuosobową komisją złożoną z ekspertów w dziedzinie nauczania Jana Pawła II.

 

Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.konkurspapieski.pl

 

pwd. Marceli Ratajczak
instruktor biura Głównej Kwatery ZHP