Już 8 czerwca odbędzie się IV Warszawski Piknik Archiwalny! Zapraszamy wszystkich aktywnie wypoczywających na weekend z historią. Tematem przewodnim tego wydarzenia jest: "Gdzie jest młodzież z tamtych lat – czyli archiwa warszawskie w akcji!". Co na Ciebie czeka? Interaktywne wystawy, warsztaty, doświadczenia, pokazy, występy artystyczne, atrakcje kulinarne, ciekawi goście, gra miejska lub planszówki – Ty wybierasz!

Wśród 66 punktów programu szczególnie polecamy wizytę w Pałacu Staszica, gdzie o godz. 10:15 odbędzie się spotkanie z naczelnik ZHP hm. Małgorzatą Sinicą. Zachęcamy również do empirycznego poznania historii harcerstwa poprzez odsłuchanie Listy Przebojów Rozgłośni Harcerskiej, zapoznanie się z wystawami: "SCOUTING w zasobie Centralnego Archiwum Wojskowego", "W służbie Harcerstwa i Nauki. Aleksander Kamiński "Kamyk" i pionierzy polskiego skautingu" a także filmami "Zaczęło się w Mafekingu" oraz "Styl życia. Stefan Mirowski". Dodatkową atrakcją będzie czytanie fragmentów książki "Kamienie na szaniec" z Karolem Strasburgerem. Na dziedzińcu Pałacu wystąpi chór reprezentacyjny Chorągwi Stołecznej ZHP, a także będzie okazja do zabawy grami planszowymi na stoisku Centralnej Składnicy Harcerskiej 4 Żywioły.

Natomiast w Pałacu Raczyńskich odbędzie się wykład dyrektora Archiwum Akt Nowych Tadeusza Krawczaka pt. "Od skautingu do Solidarności Walczącej – wychowanie młodzieży do Niepodległości", któremu również towarzyszyć będzie wystawa. Następnie zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego o ZHP "Służba Polsce zaszczytem jest". Dodatkową atrakcją będą tam również wystawy "Warszawa Zośki, Rudego i Alka" oraz "Harcerstwo w Milanówku".

IV Warszawski Piknik Archiwalny to 7 godzin wspaniałej zabawy, 5 konkursów z nagrodami, 4 niezwykłe miejsca – Pałac Staszica, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Archiwum Zamku Królewskiego i Pałac Raczyńskich, 3 kursy omnibusu konnego po mieście, 21 wystaw, 7 pokazów filmowych, a także gra Wherigo!

ZHP, Muzeum Harcerstwa oraz Chorągiew Stołeczna ZHP są partnerami wydarzenia.

Zobacz, poznaj, baw się!

>> Szczegółowy program