W minioną sobotę z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbył się IV Warszawski Piknik Archiwalny, którego partnerami po raz pierwszy byli Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Harcerstwa i Chorągiew Stołeczna ZHP. Nasza organizacja świetnie wpisała się w ramy tematyczne tegorocznego pikniku, który poświęcony był edukacji, wychowaniu i harcerstwu, a którego hasło przewodnie brzmiało: "Gdzie jest młodzież z tamtych lat – czyli archiwa warszawskie w akcji!".

W uroczystym otwarciu pikniku w Pałacu Staszica, którego dokonali: dr Hanna Krajewska (dyrektor Archiwum PAN w Warszawie) i Waldemar Listowski  (dyrektor Archiwum Polskiego Radia) uczestniczyła również naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica. Następnie na antenie Programu IV Polskiego Radia wyemitowano spotkanie z hm. Małgorzatą Sinicą, hm. Krzysztofem Budzińskim oraz z hm. Ryszardem Pacławskim (naczelnikiem ZHP – w latach 1990–2000). Spotkanie w gronie harcerek i harcerzy poprowadził Waldemar Listowski.

Podczas pikniku upamiętniono 110 rocznicę urodzin Aleksandra Kamińskiego, prezentując wystawę przygotowaną przez Archiwum PAN i Muzeum Harcerstwa. Narracyjnej części planszowej towarzyszyły archiwalia, wśród których znalazły się między innymi: świadectwa szkolne „Kamyka”, pamiętniki i notatniki, kenkarta, książki z dedykacjami autora, Biuletyn Informacyjny, różne wydania „Kamieni na szaniec”, dokument powołujący A. Kamińskiego w skład Naczelnej Rady Harcerskiej w 1946 roku czy fotografie z różnych etapów jego życia.

Wystawie towarzyszyło spotkanie z Karolem Strasburgerem, który czytał fragmenty książki A. Kamińskiego „Kamienie na Szaniec”. Jako pierwsza odczytana została opowieść o płycie z pomnika Mikołaja Kopernika. Spotkanie zakończyło się rozmową słuchaczy z p. Karolem, który chętnym podpisywał pamiątkowe kartki. Wszyscy zafascynowani historią mieli również możliwość obejrzenia filmu o genezie skautingu pt. „Zaczęło się w Mafekingu” oraz filmu „Styl życia – opowieść o Stefanie Mirowskim”.

Przed zgromadzoną publicznością i przypadkowymi przechodniami pod Pałacem Staszica dwa razy wystąpił Reprezentacyjny Chór Chorągwi Stołecznej ZHP. W repertuarze oprócz piosenek harcerskich znalazł się m. in. przebój „Lollipop”.
Przy pomniku Kopernika swój punkt informacyjny miał również Harcerski Klub Ratowniczy z Hufca ZHP Pruszków, który prezentował jak poprawnie udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy. Obecni byli również harcerze i harcerski z Poczty Harcerskiej działającej przy Hufcu Sulejówek. Z ich stoiska każdy mógł nadać kartę pocztową ze znaczkiem okolicznościowym IV Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, przygotowanym przez sulejowskich harcerzy.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w nowoczesnej interaktywnej grze miejskiej przygotowanej specjalnie dla uczestników IV Warszawskiego Pikniku Archiwalnego przez Stowarzyszenie Geocaching Polska Non-Profit m. in. przy współpracy z Muzeum Harcerstwa. Gra stwarzała możliwość odbycia niezwykłej wycieczki po miejscach ściśle związanych z archiwalnymi zasobami kilku instytucji warszawskich. Na najlepszych czekały oczywiście nagrody.

phm. Kaja Drąg
instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP