Start Aktualności Czym jest mistrzostwo?

Czym jest mistrzostwo?

W dniach 14-16 czerwca odbył się w Szczecinku drugi biwak Kursu Harcmistrzowskiego „Cogito”. W tej edycji kursu bierze udział 23 przyszłych harcmistrzów.

Podczas biwaku „Czym  jest mistrzostwo?” uczestnicy kursu rozważali kwestię roli mistrzostwa w naszym życiu – jak do niego dążyć, czy mistrzostwo dla siebie jest tożsame z mistrzostwem dla innych. Rowerowa gra przygodowa była przyczynkiem do analizy i tworzenia praktycznych form służących wspieraniu rozwoju kadry w harcerskich środowiskach. Kursanci realizowali zadania zgodne z systemem pracy z kadrą w ZHP. Kursanci i kadra omawiali również cele i jakość prób harcmistrzowskich oraz szukali w sobie odpowiedzi na pytania: jakim ja chcę być i będę harcmistrzem?  Podczas wieczornej dyskusji w szczecineckim kinie  dyskutowaliśmy o propozycji Ustawy o działalności harcerskiej. Gościem zajęć był Skarbnik ZHP hm. Lucjan Brudzyński. Wspólnie z gościem zastanawialiśmy się nad szansami i ewentualnymi zagrożeniami płynącymi dla ruchu harcerskiego i Związku Harcerstwa Polskiego z przyjęcia ustawy w proponowanym brzmieniu. Kursanci wypracowali szereg sugestii do dokumentu, które zostaną przekazane do dalszych konsultacji.

Niedzielne przedpołudnie poświęciliśmy tematowi przywództwa, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o rolę charyzmy w  kształtowaniu harcerskich mistrzów. Czy charyzma jest w tym niezbędna? Jest darem czy efektem świadomej pracy nad sobą – swoim charakterem i umiejętnościami? Podczas biwaku nie zabrakło też przygody. Przyszli harcmistrzowie wybrali się w rejs na Mysią Wyspę oraz próbowali swoich sił na nartach wodnych na największym w Europie wodnym wyciągu narciarskim.

hm. Dorota Całka
komendantka Kursu Harcmistrzowskiego "Cogito"