Od czwartku Związek Harcerstwa Polskiego gości w Warszawie skautki – reprezentantki WAGGGS z różnych stron świata, które przyjechały uczestniczyć i występować w sprawie zmian klimatycznych, które dotyczą nas wszystkich podczas konferencji klimatycznej zwanej COP19 w Warszawie.

Reprezentantki organizacji skautowych z Ghany, Malediwów, Barbados, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Kanady przygotowywały się już od września by poznać stanowiska delegatów i delegatek z ich rodzimych krajów uczestniczących w procesie negocjacyjnym. Wśród delegatek WAGGGS znalazła się również Magda Noszczyk, Polka – instruktorka ZHP, która wraz z grupą szkoliła się i przygotowywała do roli obserwatorki kolejnej Konferencji Klimatycznej, która rozpoczęła się w Dniu Niepodległości, 11 listopada 2013 r.

Pierwsze cztery dni dziewczyny spędziły bardzo pracowicie, szlifując swoje umiejętności i pogłębiając wiedzę na temat negocjacji klimatycznych podczas Konferencji Młodzieżowej (COY9 – 9th Conference of Youth), gdzie prócz części warsztatowej znalazły również czas na budowanie międzynarodowej sieci młodzieżowych organizacji, zajmujących się zagadnieniami zmian klimatycznych. Poznały wielu charyzmatycznych liderów i liderek organizacji młodzieżowych z rożnych stron świata, a także poznały strategie poszczególnych grup młodzieżowych na COP19.

Dodatkowo dziewczęta dzieliły się wiedzą, m.in. organizując warsztaty z budowania potencjału w procesie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

W czasie, gdy uczestnicy COY9 rozwijali na warsztatach swoje umiejętności, dotarła do nich informacja o tajfunie uderzającym na Filipiny. WAGGGS z innymi organizacjami spontanicznie zorganizował akcję, by pokazać Filipińczykom solidarność i empatię w tak trudnych chwilach.

W poniedziałek, wraz z rozpoczęciem konferencji, dziewczęta rozpoczęły działania lobbujące za przyjęciem przez przedstawicieli państw bardziej ambitnych przedsięwzięć dla ochrony klimatu. Rozpoczęły poszukiwania kluczowych delegatów swoich krajów oraz zaangażowały sie w różne grupy robocze, by wzmocnić głos WAGGGS na forum organizacji młodzieżowych z całego świata. Skautki chcą zwrócić uwagę negocjatorów-delegatów na edukację, jako najistotniejszy czynnik ograniczania zmian klimatycznych oraz budowanie potencjału i umiejętności, by lokalne społeczności stawały się coraz bardziej aktywne w budowaniu globalnego społeczeństwa obywatelskiego. WAGGGS wierzy, że lokalni liderzy i liderki to podstawa we wprowadzaniu zmian i współdecydowaniu o przyszłości jakiegokolwiek kraju, gdziekolwiek na świecie.

Zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym stanowiskiem WAGGGS, prezentowanym podczas konferencji COY/COP: http://www.wagggs.org/en/grab/24645/1/wagggs-key-messages-cop19-final.pdf

Trzymajcie za nas kciuki – chodzi o naszą przyszłość!

pwd. Magdalena Noszczyk
delegatka WAGGGS na COY9/COP19 w Warszawie