W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w nocy z 14 na 15 grudnia harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się wędrówka Światła, która potrwa do 24 grudnia.

Spotkanie w Sanktuarium rozpoczęło się od koncertu grupy New Day, która już po pierwszej piosence wprowadziła wszystkich w radosną, skautową atmosferę. Delegacja słowacka na szczęście przybyła do Polski bez większych problemów, dzięki czemu o północy rozpoczęła się Msza Święta, w której wzięło udział ponad 2 000 osób.

Przekazanie Światła odbyło się z iście góralskim charakterem. Delegacja Słowaków podjęchała pod kościół konną bryczką, na ofiarowanie złożono regionalny chleb, a oprawę muzyczną przygotowali harcerze z Podhalańskiego Hufca ZHP.

Wyjątkowa była ceremonia rozproszenia Światła. Na słowa ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego "zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy, seniorzy, przedstawiciele Nieprzetartego Szlaku – wyjdźcie z cienia! Pokażcie dobro!" przed ołtwarz podeszli reprezentanci wymienionych grup, którzy jako pierwsi otrzymali Betlejemskie  Światło Pokoju z rąk naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy oraz przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła. Zaraz po nich władze ZHP przekazały Światło reprezentantom Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Koncert oraz Mszę Świętą można obejrzeć dzięki transmisji ZHP360 na stronie www.zhp.pl/360.

To nie koniec Betlejemskiego Zlotu. Wraz z pierwszymi promieniami słońca wędrownicy z Podhala zaniosą Betlejemskie Światło Pokoju do górskich schronisk. O godz. 9.00 najmłodsi uczestnicy betlejemskiej przygody spotkają się na Mszy Świętej w Schronisku Górskim "Głodówka", w historycznym miejscu przekazywania Światła – kaplicy Piotra i Pawła. Zaraz po niej Naczelnik ZHP zawiezie Światło do Częstochowy, na Jasną Górę gdzie przekaże je harcerzom ze Śląska, a Przewodniczący ZHP obierze kierunek na Kraków by obdarzyć Światłem harcerzy z Małopolski.

15 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju niesione w tysiącach latarenek dotrze do każdego województwa. Wszystkich pragnących je otrzymać zapraszamy na stronę www.swiatlo.zhp.pl, gdzie harcerze tworzą Mapę Światła z danymi regionalnych przekazań.

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP