22 grudnia zakończył się rejs harcerskiego żaglowca Zawisza Czarny z misją przekazania skautom na duńskiej wyspie Bornholm Betlejemskiego Światła Pokoju.

 

Mimo dość trudnych warunków meteorologicznych, stromej fali i silnego, dochodzącego w porywach do 8 stopni w skali Beauforta wiatru, harcerze dopłynęli do duńskiej wyspy i szczęśliwie z niej wrócili.

 

Światło na pokład Zawiszy Czarnego dotarło w dniu 17 grudnia 2013. Przekazanie Światła na pokład miało formę świecowiska, zorganizowanego przez instruktorów chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP i harcerzy hufca ZHP Kołobrzeg. Ogień z Betlejem został zabezpieczony przed kołysaniem w kabinie nawigacyjnej Zawiszy, a każda wachta nawigacyjna delegowała osobę do pilnowania ognia.

 

Na Bornholmie na Betlejemskie Światło Pokoju z niecierpliwością czekali przedstawiciele wszystkich organizacji skautowych, które działają na wyspie. Przekazanie ognia odbyło się w Ronne, w kościele ewangelicko – metodystycznym.  Pastor tego kościoła i instruktor skautowy Dean Andersen powiedział, że człowiek, ale też zwierzęta i rośliny, by żyć potrzebują światła.  Więc Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem życia. „Dla ludzi wiary, dla chrześcijan życiem jest też Jezus Chrystus. Więc to światło ma też drugi symbol, symbolizuje życie i Jezusa. Symbolizuje to, bez czego nie możemy się obejść, nie potrafimy żyć” – mówił Dean Andersen.

 

Po oficjalnym przekazaniu Światła w kościele odbyło się spotkanie ze skautami. Było wspólne śpiewanie, poczęstunek świątecznymi pączkami, wspólne rozmowy. Spotkanie przeniosło się na pokład Zawiszy Czarnego, gdzie duńscy przyjaciele z polskimi harcerzami bawili się do północy.

 

W drodze powrotnej Zawisza Czarny zawinął do szwedzkiej Karlskrony, gdzie uczestnicy rejsu zwiedzili słynne Muzeum Morskie. Podsumowanie rejsu odbyło się na Helu, gdzie ogień odebrali harcerze z 14. Helskiej Drużyny Harcerskiej. Rejs zakończył się w Gdyni, gdzie Zawisza Czarny spędzi Święta Bożego Narodzenia.

 

W rejsie uczestniczyło 35 harcerek i harcerzy z Inowrocławia, Szczecina, Garwolina, Kielc, Sopotu, Żywca, Przemyśla, Chorzowa, Bytomia, Gliwic, Oświęcimia, Katowic, Kruszwicy, Zabrza, Rudy Śląskiej, Wrocławia, Włocławka, Gdańska, Elbląga.  Dla większości był to pierwszy w życiu rejs morski, co po raz kolejny udowodniło, że służba na żaglowcu jest dostępna dla każdego.

 

Rejs został zorganizowany przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.

 

hm. Rafał Klepacz
CWM ZHP