W miniony weekend w dniach 22 – 24 marca 2013 roku w Warszawie odbył się 43. Rajd Arsenał, upamiętniający Akcję pod Arsenałem przeprowadzoną 26 marca 1943 roku przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów.

Rajd corocznie organizowany jest przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów. Udział w nim wzięło łącznie ok. 700 harcerek i harcerzy z całej Polski. Temat Rajdu łączy w sobie wątki historyczne ze współczesnymi. Uczestnicy wspominają wydarzenia sprzed 70 lat spotykając się z ich uczestnikami, a jednocześnie szukają odpowiedzi na istotne pytania współczesnego społeczeństwa.

Tematem 43. Rajdu Arsenał było prawo i prawość. Podczas Rajdu uczestnicy mieli okazję zmierzyć z trudnymi ale ważnymi tematami z obszaru prawa i prawości. Zastanawiali się, co o człowieku mówią efekty Eksperymentu Stanfordzkiego, w Sejmie szukali odpowiedzi na pytanie, jakie są powinności osób pełniących służbę publiczną – np. posłów i czy to ma coś wspólnego z postawami kształtowanymi przez harcerstwo. W siedzibie Sądu Okręgowego mieli szansę zapoznać się doświadczalnie z mechanizmami działania systemu sprawiedliwości a nad Wisłą przekonali się, jak trudna jest praca ratowników WOPR i jakie prawa rządzą służbą ratowniczą oraz dlaczego każdy człowiek jest zobowiązany do udzielania pierwszej pomocy, gdy ktoś jej potrzebuje. Goście spoza stolicy mieli również okazję dowiedzieć się, ile w Warszawie jest Warszawy przedwojennej i jak przebiegała jej powojenna odbudowa.

Atrakcje rajdowe były przewidziane również dla mieszkańców Warszawy. Sobotnie wydarzenie „Spotted: Arsenał” przyciągnęło 155 warszawiaków. Rajd zakończył się uroczystymi obchodami rocznicy Akcji pod Arsenałem na Pl. Piłsudskiego, w których wzięli udział przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski oraz hm. Bożena Kamińska, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespółu Przyjaciół Harcerstwa .

phm. Ida Niemiec
phm. Michał Michałowski