W niedzielę 28 lipca w Kielcach zakończył się 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej.

W tegorocznym Festiwalu Kieleckim uczestniczyło prawie dwa tysiące młodych artystów, którzy przez dwa tygodnie rozwijali swoje pasje. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej różni się zasadniczo od innych tego typu imprez, bo uczestnicy biorą udział w trwających ponad tydzień warsztatach, podczas których zdobywają wiele nowych umiejętności. Słowo "harcerski" w nazwie festiwalu nie jest przypadkiem, bowiem organizuje go Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Kielecka – a elementy wychowawcze i ogromna waga pracy nad sobą mają wpływ nie tylko na przyjeżdżających tu harcerzy, ale również na niezrzeszone dzieci i młodzież z Polski i z zagranicy.

Tegoroczny Festiwal był wyjątkowy z racji jubileuszu – odbywał się już po raz 40, w związku z czym zorganizowano wspaniały koncert jubileuszowy odbywający się w sobotę 27 lipca.

W tym roku pobite zostały wszelkie rekordy – w ciągu dwóch tygodni odbyło się aż 19 koncertów, w tym 3 ogromne, plenerowe imprezy w amfiteatrze na Kadzielni, 9 koncertów na Rynku w Kielcach i siedem koncertów wyjazdowych na terenie województwa świętokrzyskiego. Przyjechało ponad 150 podmiotów artystycznych – zespołów tanecznych, wokalnych, instrumentalnych i solistów.

Dziękujemy tym, którzy byli tam z nami. A wszystkich zapraszamy do Kielc w przyszlym roku – na następny, 41. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej.

phm. Wojciech Pietrzczyk

rzecznik prasowy 40 JMHFKMS