Kilka minut po godzinie 10, od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu ZHP oficjalnie rozpoczęły się obrady 38 Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego. Następnie głos zabrali druhna Naczelnik ZHP, druh Przewodniczący ZHP i zaproszeni goście.

Zjazd obraduje w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie. Część robocza zjazdu, w tym wybór komisji oraz przyjęcie porządku i regulaminu obrad rozpoczęła się wczoraj po południu, dzisiaj nastąpiło otwarcie części oficjalnej. Najważniejszymi punktami dzisiejszych obrad Zjazdu będą:

• Przedstawienie sprawozdań ustępujących władz – Przewodniczącego, Rady Naczelnej, Naczelnika i Głównej Kwatery, Naczelnego Sądu Harcerskiego i Centralnej Komisji  Rewizyjnej
  • Głosowanie nad zatwierdzeniem sprawozdań
  • Głosowanie, na wniosek Centralnej Komisji Rewizyjnej, nad udzieleniem absolutorium dla poszczególnych członków Głównej Kwatery
  • Wybór Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego i Przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego

W uroczystym rozpoczęciu obrad 38 Zjazdu ZHP uczestniczyli byli Naczelnicy ZHP: hm. Wiktor Kinecki, hm. Andrzej Ornat, hm. Krzysztof Grzebyk, hm. Ryszard Pacławski i hm. Teresa Hernik, byli Przewodniczący ZHP hm. Andrzej Borodzik i hm. Wojciech Katner, były zastępca Naczelnika ZHP hm. Jacek Smura. Zjazd odwiedzili również pan Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pan Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, płk. Jackek Treichel z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, płk Mariusz Kopaczewski, przedstawiciel Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,  druh Wojciech Wolski, przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów, senator Marek Rocki, pan Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, pan Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pan Jacek Brzeziński, po. Prezesa PFRON, pan Jarosław Barski, przedstawiciel Komendanta Głównego Policji, pan Roman Bargieł, prezes PTTK, druh Krzysztof Piotrowski, przedstawiciel Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pan Jan Iskierka, reprezentant Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, pan Maciej Górski, przewodniczący Polskiej Rady Organizacji Pozarządowych,  hm. Karol Siergiej, wiceprzewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz przedstawiciele innych organizacji harcerskich.

phm. Michał Piotrowski

instruktor Wydziału Promocji GK ZHP