Zakopane zamienia się w stolicę Związku Harcerstwa Polskiego! Czekamy na przyjazd delegacji z całej Polski oraz blisko 400 skautów ze Słowacji. To będzie największe wydarzenie harcerskie tego roku!

65 delegacji, 87 patroli na grze miejskiej, 200 zuchów biorących udział w 5-godzinnych warsztatach, 22 samochody, 33 autokary – to tylko niektóre liczby świadczące o rozmiarze Betlejemskiego Zlotu, który rozpocznie się już jutro w Zakopanem!

Zimowa sceneria idealnie wpisuje się w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W tym przepięknym otoczeniu młodzi ludzie przygotowywać się będą do roli Strażników Ognia. W sobotę 14 grudnia blisko tysiąc osób stanie we współzawodnictwie na starcie gry miejskiej, trzystu weźmie udział w warsztatach duchowych, a zuchy wykonają szopki i choinki, a także nauczą się wigilijnych piosenek. O godzinie 17.00 harcerze spotkają się na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej by wspólnie złożyć hołd założycielom harcerstwa, Oldze i Andrzejowi Małkowskim.

Wieczorem, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej rozpromieni prawdziwa skautowa aura braterstwa! Harcerze spotkają się przy ognisku w Ogrodach Fatimskich, gdzie będą mogli posilić się ciepłymi specjałami. W tym czasie będzie można nauczyć się również góralskich kolęd!

Około godziny 22.30 rozpocznie się koncert grupy New Day, którzy wszystkich w nastrój oczekiwania i betlejemskiej radości. Zaraz po koncertowaniu przejdziemy do cierpliwego czuwania i dobrej modlitwy za bezpieczną podróż delegacji słowackiej z Betlejemskim Światłem Pokoju.

O 23.30 rozpoczniemy mszę świętą, podczas której naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica odbierze z rąk Słowaków Betlejemskie Światło Pokoju. Wraz z porankiem trzeciej niedzieli adwentu wszyscy uczestnicy zlotu rozpoczną wielką wędrówkę Światła, powracając do swoich domów i dzieląc się nim z każdym człowiekiem dobrej woli. Przykładem poświęcenia i wytrwałości będą wędrownicy z Podhalańskiego Hufca ZHP, którzy o poranku zaniosą Światło do górskich schronisk.

Zapraszamy wszystkich do obserwowania tego wszystkiego, co dzieje się w Zakopanem w internetowej telewizji ZHP360 na stronie zhp.pl/360! Postaramy się dokładnie relacjonować przebieg wydarzeń, by każdy mógł wraz z nami przygotować się na przyjęcie Światła. Zachęcamy do śledzenia strony swiatlo.zhp.pl oraz profilu na Facebooku – Betlejemskie Światło Pokoju. Przez cały dzień nasi reporterzy będą towarzyszyć uczestnikom gry i warsztatów, a od godz. 22.30 na żywo transmitować będziemy koncert i mszę świętą na Krzeptówkach.

„Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” – te słowa bardzo dobrze zapadną w pamięć każdemu uczestnikowi Zlotu, a także wszystkim, którzy otrzymają Światło z ich rąk. Jest to motto przewodnie tegorocznej sztafety, która kładzie nacisk na pracę nad sobą oraz manifestowanie dobra.

Do 24 grudnia harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego pełnić będą niezwykłą służbę. Postaramy się dotrzeć z Betlejemskim Światłem Pokoju do wszystkich miast i wsi. Niech wielka radość rozświetla Polskę!

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP