15 września zakończyła się wyprawa „Podług słońca i gwiazd” harcerskiego żaglowca „Zjawa IV”. Statek przycumował w basenie jachtowym im. M. Zaruskiego w Gdyni, a oficjalnemu zakończeniu rejsu towarzyszyło otwarcie Alei Żeglarstwa Polskiego. Pierwszą tablicę poświęcono kapitanowi Władysławowi Wagnerowi – harcerzowi, który opłynął  świat! W uroczystościach wzięli udział m.in. naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica oraz prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Rejs „Podług słońca i gwiazd” trwał 70 dni i składał się z dziewięciu etapów. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w 73. rocznicy zakończenia historycznej wyprawy Wagnera dookoła świata w porcie Great Yarmouth przy nabrzeżu South Quay w Wielkiej Brytanii. 5 września załoga „Zjawy IV” została powitana przez głównego Herolda Miejskiego. W trakcie powitania odczytano list napisany przez panią Mabel Wagner, żonę Władysława. Niestety, kapitanowi Wagnerowi nigdy nie udało się wrócić do Polski, dlatego harcerze zadedykowali ostatni etap rejsu właśnie Jemu i symbolicznie doprowadzili „Zjawę” do Ojczyzny.

Wakacyjny program Centrum Wychowania Morskiego ZHP obejmował również projekt „Przygody pod żaglami” na pokładzie „Zawiszy Czarnego”. Podczas drugiego etapu regat The Tall Ships Races awarii uległ silnik, co wykluczyło jacht z dalszego udziału w rejsie. Oficerowie i mechanicy CWM ZHP nieustannie pracują nad przywróceniem pełnej sprawności „Zawiasowi”, tak by jak najszybciej był gotowy do kolejnych morskich wypraw.

Nieubłaganie nadszedł koniec sezonu żeglarskiego. Środowiska wodne pod koniec września organizują ostatnie regaty, zloty i dopiero na wiosnę na nowo postawią maszty i rozwiną żagle, aby rozpocząć kolejną, żeglarską przygodę!

Wszystkim, którym już tęskno na morze, polecamy stronę CWM ZHP www.cwm.zhp.pl, gdzie można znaleźć grudniową propozycję rejsu z Betlejemskim Światłem Pokoju na Bornholm, jak i wakacyjną Bałtycką Wyprawę Wędrowniczą.

Agnieszka Zdończyk
praktykantka Wydziału Promocji GK ZHP