Zespół Wydziału Zagranicznego GK ZHP ds. współpracy z harcerstwem polskim za granicą zaprasza do współpracy instruktorów zainteresowanych kontaktami z polskimi i polonijnymi organizacjami harcerskimi działającymi za granicą. Na Zachodzie środowiska harcerskie działają m. in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Argentynie, Francji i Szwecji, na Wschodzie – na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie i na Łotwie, za południową granicą – w Czechach.

Zapraszamy osoby reprezentujące środowiska (drużyny, szczepy, hufce, zespoły), które już prowadzą współpracę z polonijnymi organizacjami harcerskimi działającymi za granicą i chcą tę współpracę rozwijać. Zapraszamy również przedstawicieli środowisk, które dotychczas nie współpracowały z harcerskimi środowiskami polonijnymi, a chciałyby taką współpracę rozpocząć. Szukamy środowisk zainteresowanych realizacją projektów, wspólnych obozów, kształcenia itp.

Zależy nam na osobach, które będą „ambasadorami” swoich środowisk w naszym zespole i które będą rozwijać współpracę zagraniczną ze swoim macierzystym środowiskiem (drużyną, szczepem, hufcem, zespołem hufca czy chorągwi).

Nasz zespół prowadzi współpracę z polskimi organizacjami harcerskimi za granicą (nie zajmuje się współpracą z organizacjami skautowymi).

Zadania zespołu to m.in.:

• utrzymywanie bieżących bezpośrednich kontaktów harcerskich z organizacjami harcerskimi za granicą,
  • inspirowanie środowisk harcerskich w Polsce do nawiązywania kontaktów z harcerstwem poza granicami Polski,
  • przybliżanie harcerkom i harcerzom na świecie Związku Harcerstwa Polskiego, jego programów, przedsięwzięć i wydarzeń,
  • pomoc w nawiązywaniu kontaktów i koordynowanie współpracy,
  • współpraca z instytucjami i organizacjami zajmującymi się problematyką Polonii i Polaków poza granicami Polski, m.in. w celu pozyskiwania środków finansowych na ciekawe projekty.

Osoby zainteresowane pracą w zespole prosimy o wypełnienie i przesłanie do dnia 10 września 2012 r. karty zgłoszeniowej Na zgłoszenia czekamy pod adresem [email protected]

Najbliższe spotkanie zespołu odbędzie się 22 września 2012 r. w Głównej Kwaterze ZHP w Warszawie.

hm. Katarzyna Sobieszczańska
kierownik zespołu ds. współpracy z harcerstwem polskim za granicą

Wydział Zagraniczny GK