Po godzinie 19.00 10 marca w sali warszawskiego Teatru IMKA harcerskim kręgiem i odśpiewaniem "Bratniego Słowa" zakończył się 37. Zjazd Nadzwyczajny ZHP. 144 delegatów od rana podejmowało decyzje o zmianach w tekście statutu organizacji. Dwie uchwały zostały podjęte w trakcie pierwszej części zjazdu na początku grudnia 2011 r. Po trzymiesięcznej przerwie dokończono pracę.

W godzinach popołudniowych dokonano wielu drobnych zmian. Zaakceptowano także propozycję, by w komendach wszystkich szczebli pracował instruktor odpowiedzialny za program i kadrę. Tak w przypadku władz chorągwi, jak i na szczeblu centralnym ocena i akceptacja budżetu i finansów przechodzi z rad do komisji rewizyjnych.

Nie przegłosowano między innymi zmian w tekście Prawa Harcerskiego, nie uzupełniono statutu o zapisy związane z realizacją Strategii ZHP, nie zmieniono kadencyjności władz organizacji. Nie będzie też "potrójnej osobowości prawnej". Hufce nie uzyskały możliwości decydowania w pełni o swych finansach.

Pamiętać trzeba, że zmiany w statucie wymagają tzw. kwalifikowanej większości, a zatem głosować "za" musi dwie trzecie obecnych delegatów.

Więcej informacji na temat przebiegu zjazdu przeczytać można tutaj.

hm. Adam Czetwertyński

instruktor Biura GK ZHP