Od 16 do 18 listopada w Puławach odbywał się jubileuszowy, XXX Rajd Andrzejkowy „Boczne uliczki Palermo”. W rajdzie brało udział dwanaście patroli – drużyny starszoharcerskie i wędrownicze z Puław, Janowa Lubelskiego, Końskowoli, Pionek, Konstancina-Jeziornej i Rudnika nad Sanem, łącznie prawie sto osób.

Fabuła tegorocznego rajdu związana była z sycylijską mafią – uczestnicy mieli wcielić się w członków jednej z „rodzin”, by uczestnicząc w spiskach, knując intrygi i wykonując skomplikowane zadania, zapanować nad miastem Palermo. Taka tematyka imprezy harcerskiej może wydawać się kontrowersyjna, ale organizatorki rajdu chciały w ten sposób pokazać jak duże znaczenie mają lojalność, umiejętność współpracy i wspólnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach, czyli cechy ważne zarówno w „rodzinie” mafijnej, jak i w drużynie harcerskiej.

Uczestnicy rajdu rywalizowali na trasach nocnej (w nocy z piątku na sobotę) i dziennej (w sobotę). Podczas trasy nocnej – wędrówki z Bałtowa do Puław – patrole musiały wykazać się zaradnością, sprawnością fizyczną i dobrą współpracą w grupie, a także znajomością fabuły rajdu. Na trasie dziennej uczestnicy wykonywali zadania na punktach  i brali udział w warsztatach na różne tematy (np. krav-maga, warsztaty teatralne).  W sobotę wieczorem odbył się kominek i uroczyste obchody trzydziestolecia Rajdu Andrzejkowego, a w niedzielę apel podsumowujący i rozdanie nagród dla zwycięzców.

Wśród patroli starszoharcerskich pierwsze miejsce zajęła 4 Puławska Drużyna Harcerska „Wilki”, a wśród patroli wędrowniczych 6 Puławska Drużyna Wędrownicza „Bukowina”.

Rajd został zorganizowany przez wędrowniczki i instruktorki z 12 Drużyny Starszych Harcerek im. Zawiszy Czarnego i 112 Drużyny Wędrowniczek „Kasjopeja”, przy wsparciu Komendy Hufca ZHP Puławy.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na przyszłoroczną, trzydziestą pierwszą edycję Rajdu Andrzejkowego, obiecując niezapomnianą przygodę i wspaniałą zabawę w harcerskim gronie.

phm. Michał Piotrowski

Wydział Promocji GK ZHP