W dniach 21-22 kwietnia 2012 r. w Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni odbyło się XI zebranie Rady Naczelnej ZHP. Uczestniczyli w nim również członkowie GK ZHP z  naczelnik hm. Małgorzatą Sinicą.

Część obrad dotyczyła spraw związanych z funkcjonowaniem Rady Naczelnej – m.in. zmian w składzie Rady i w składach komisji, a także przyjęcia nowego Regulaminu Rady, uwzględniającego zmiany wynikające z nowych zapisów Statutu ZHP.

Rada podsumowała też XXXVII Zjazd Nadzwyczajny ZHP, wysłuchała informacji Głównej Kwatery ZHP na temat wdrożenia Strategii rozwoju ZHP i rozmawiała o zadaniach, jakie wynikają dla niej z tego dokumentu. Odbyła się również dyskusja na temat realizacji drugiego kierunku strategicznego „Prosta dokumentacja, e-zhp” i tzw. opcji zerowej.

Naczelnik hm. Małgorzata Sinica oraz członkowie Głównej Kwatery ZHP odpowiadali na pytania członków Rady, skarbnik ZHP hm. Lucjan Brudzyński przedstawił obszerną informację o działaniach podejmowanych w związku z projektem wprowadzenia karty członkowskiej ZHP.

Komendant Centrum Wychowania Morskiego hm. Tomasz Maracewicz przedstawił prezentację, w której zapoznał członków Rady Naczelnej oraz Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP (która również obradowała w CWM w tym czasie) z działalnością CWM i ZA „Zawisza Czarny” w 2011 r. i planami na rok 2012.

Ważnym momentem było przyjęcie uchwały w sprawie dodatkowej składki członkowskiej zadaniowej, określającej zasady rozliczania przez właściwe komendy kosztów obsługi zadań. Rada dokonała też aktualizacji przepisów Ordynacji wyborczej ZHP.

Niecodziennym punktem zebrania Rady był nocny rejs członków Rady Naczelnej i CKR na pokładzie „Zawiszy Czarnego”. Wspólnie z komendantem CWM i oficerami członkowie władz mieli okazję w praktyce zakosztować żeglarskiej przygody. Dla wielu był to pierwszy kontakt z naszym flagowym żaglowcem. A w niedzielę po zakończeniu obrad kilkanaście osób wybrało się na dwugodzinny spacer na Polankę Redłowską – miejsce obozu, który w 1934 r. odwiedził Baden-Powell.

Delegacja Rady Naczelnej z druhem przewodniczącym hm. Adamem Massalskim na czele odwiedziła też cmentarz na Witominie, gdzie złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na grobie zmarłej w 2008 r. byłej przewodniczącej ZHP hm. Marii Hrabowskiej.

hm. Halina Jankowska

sekretarz Rady Naczelnej ZHP