11 maja 2012 r. 140-osobowa reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego wyruszy w kierunku Górnej Austrii, by w kolejnych dniach uczcić pamięć Polaków – ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen.

W dniach 12 i 13 maja polska delegacja  weźmie udział w obchodach 67. rocznicy wyzwolenia obozów Mauthausen-Gusen, które zaplanowano w Ebensee, Gusen i Mauthausen. Podczas wyjazdu harcerze godnie uczczą także pamięć polskich ofiar nazistowskiego terroru z terenu Linzu, Enns, Melku i Wiednia.

Wśród polskich więźniów przebywających w Mauthausen było wielu harcerzy. 5 maja 1990 r. w 45. rocznicę wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen na ścianie pamięci na terenie obozu zagłady wmurowano tablicę poświęconą „PAMIĘCI HARCERZY POLSKICH POMORDOWANYCH W HITLEROWSKICH OBOZACH KONCENTRACYJNYCH MAUTHAUSEN–GUSEN ORAZ W FILIACH TYCH OBOZÓW W LATACH 1940-1945”.

Harcerki i harcerze będą mogli dokładnie zapoznać się z niektórymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej. Ta wyjątkowa i pasjonująca lekcja historii pozwoli lepiej zrozumieć młodemu pokoleniu wojenne losy Polaków, wzbudzić wrażliwość i współczucie dla ludzkich tragedii oraz docenić czasy pokoju, które nastały w Europie. Wyprawa będzie również najlepszą metodą na poznanie współczesnej Austrii, a także możliwością wypróbowania swoich umiejętności w porozumiewaniu się z rówieśnikami z innych krajów.

Delegację ZHP tworzy młodzież w wieku 15-25 lat z terenu całej Polski. Wyjazd harcerzy na międzynarodowe uroczystości jest możliwy dzięki  Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP