W czwartek 29 listopada br. reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Podchorążego w Łazienkach Królewskich i Belwederze. Harcerze ze Szczepu 208 WDHiGZ spotkali się z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.

Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830 r. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe. Inicjatorem nocy listopadowej był przywódca sprzysiężenia podporucznik Piotr Wysocki.

W przemarszu z Łazienek Królewskich do Belwederu prezydentowi towarzyszyli słuchacze uczelni wojskowych z Warszawy, Dęblina, Gdyni i Wrocławia, podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz harcerze. Część podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej defilowała w mundurach z pierwszej połowy XIX w., inna grupa maszerowała z zapalonymi pochodniami. W Belwederze Bronisław Komorowski wręczył upominki 11 wyróżniającym się podchorążym szkół wojskowych.

Na czele delegacji Związku Harcerstwa Polskiego stanął przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski, a w uroczystości uczestniczyli również członkowie Głównej Kwatery ZHP z zastępcą naczelnika ZHP hm. Krzysztofem Budzińskim, skarbnikiem ZHP hm. Lucjanem Brudzyńskim i hm. Emilią Kulczyk-Prus.

Szczególnymi goścmi spotkania z Prezydentem RP byli członkowie warszawskiego Szczepu 208 WDHiGZ im. Batalionu Parasol, z którego wywodzi się Bronisław Komorowski.

na podstawie informacji PAP

hm. Karol Gzyl