W trzecim dniu harcerskiej sztafety Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane Prezydentowi i Premierowi Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy przekazanie Światła Parze Prezydenckiej odbyło się w ich domu – Pałacu Belwederskim, natomiast Premier odebrał je przed posiedzeniem rządu.

Na spotkaniu opłatkowym w Belwederze naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica wraz z Karoliną Samoćko, Zuzią Karlicką i Markiem Matyjaszczykiem przekazała Światło prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu oraz jego małżonce Annie Komorowskiej. Tej radosnej chwili towarzyszyły kolędy w wykonaniu Szczepu „Zielone Słońce” z Hufca ZHP Kraków-Podgórze. Naszą harcerską rodzinę reprezentowała również 9 Drużyna Harcerska z Hufca ZHP Błonie, reprezentacja Szczepu „Bór” z Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście oraz reprezentacja 8 Czarnego Szczepu z Hufca ZHP Kielce-Południe.

O godz. 11.00 betlejemski płomień zagościł w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier w imieniu swojego rządu odebrał Światło od Naczelniczki ZHP, dziękując harcerzom za wierne trwanie przy ideałach i promowanie ich w trakcie wędrówki z Betlejemskim Światłem Pokoju.

Również tego dnia ambasadorzy Światła w Warszawie przekazali betlejemski płomień do Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Harcerze wręczyli Światło wojewodzie mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu, a wieczorem o godz. 18.00 wszystkim mieszkańcom stolicy i Mazowsza podczas mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP