25 lutego w teatrze „Basen” w Warszawie odbyła się gala z okazji Dnia Myśli Braterskiej, podczas której poznaliśmy finalistów plebiscytu ZHP „Niezwyczajni, jakich wielu”. Spośród 25 nominowanych tytuł „Niezwyczajnego 2011” otrzymali:

hm.  Paweł Cebula  w kategorii Instruktor szczepu/hufca
hm. Adam Sikoń w kategorii Instruktor Nieprzetartego Szlaku
pwd. Damian Kulig w kategorii Młody lider
hm. Michał Ludkiewicz w kategorii Harcerska Osobowość Roku
phm. Przemysław Padrak w kategorii „Zielony bilet”

Laureaci otrzymali unikalne statuetki z rąk prawdziwych autorytetów. Wśród nich znaleźli się przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Harcerstwa hm. Bożena Kamińska, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych minister Jarosław Duda,  posłanka na Sejm VII kadencji Ligia Krajewska, sędzia Sądu Najwyższego, były przewodniczący ZHP hm. Wojciech Katner oraz posłanka na Sejm VII kadencji  Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, która miała stopień podharcmistrzyni.

Nie tylko „Niezwyczajni 2011” mogli się poczuć wyjątkowo.  Gala była okazją do wręczenia grupie instruktorów listu pochwalnego Naczelnika ZHP, a także nagród specjalnych. Nominowana w kategorii Instruktor Nieprzetartego Szlaku pwd. Barbara Drapała stała się laureatką nagrody Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych za całokształt pracy wychowawczej. Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica nagrodziła także komendantkę Chorągwi Gdańskiej hm. Hannę Piotrowską i komendanta Chorągwi Krakowskiej hm. Pawła Grabkę, których chorągwie odnotowały wzrost liczebny w latach 2010-2011.

Nagrodzeni „Niezwyczajni 2011” zostali zaproszeni na spotkanie z Anną Komorowską, żoną Prezydenta RP oraz otrzymali nagrodę – możliwość podjęcia studiów podyplomowych ufundowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu lub uczestniczenia w kursie liderskim organizowanym przez Grupę Dobrych Trenerów PASJA.

Wielkim zaskoczeniem był udział zespołu Ceili, który po raz pierwszy zaprezentował szerokiej publiczności nowe aranżacje harcerskich piosenek, takich jak „Idziemy w jasną”, „Szara lilijka” czy „Płonie ognisko”. Scenografia autorstwa pwd. Soni Róży Stach i hm. Karola Gzyla prezentująca zarys statuetki przyznanych "niezwyczajnym" i nawiązująca do Strategii ZHP także zapierała dech w piersiach.

Po oficjalnej części spotkania wszyscy goście zostali zaproszeni na tort ufundowany przez sklep harcerski Miran.

Atutem wczorajszego wieczoru był fakt, że mógł w nim uczestniczyć każdy. Wystarczyło wejść na stronę zhp.pl  lub facebook.com/dmb2012 i oglądać relację na żywo dzięki internetowej telewizji ZHP360.

phm. Agata Grzywacz
sekretarz plebiscytu