„Odważ się być dobrym” –  oto hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, które o godz. 11.00 przekroczyło polsko-słowacką granicę. W najbliższych dniach, niesione rękoma tysięcy harcerek i harcerzy ZHP dotrze do wszystkich miast naszego kraju.

Delegacje chorągwi z Krakowa, Gdańska, Opola, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławia, Kielc, Rzeszowa i wielu innych miejscowości przybyły z samego rana 16 grudnia do miejscowości Svit na Słowacji, by wraz z naczelniczką ZHP hm. Małgorzatą Sinicą odebrać Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów. O godz. 9.00 rozpoczęła się dwujęzyczna msza święta w kościele św. Józefa, której przewodził biskup Andrej Imrich w asyście harcerskich księży, w tym kapelana Chorągwi Krakowskiej ZHP hm. Wojciecha Jurkowskiego.

Tego samego dnia pod opieką eskorty policji  Światło trafiło do Krakowa i Częstochowy. Podczas mszy w Bazylice Mariackiej,  której przewodniczył jego eminencja ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz Naczelniczka ZHP przekazała Światło na ręce komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP hm. Pawła Grabki. Podczas przekazania Światła obecna była także komisarka zagraniczna ZHP na Litwie pwd. Sabina Maksimowicz. W tym samym czasie odbyło się przekazanie Światła na Jasnej Górze, gdzie przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski ofiarował Betlejemskie Światło Pokoju komendantowi Chorągwi Śląskiej ZHP hm. Andrzejowi Lichocie oraz przybyłym delegacjom innych chorągwi. Mszy w klasztorze OO. Paulinów przewodził arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski.

Do 24 grudnia trwać będzie wielka wędrówka Betlejemskiego Światła Pokoju po Polsce. Harcerze przekażą Światło bratnim organizacjom skautowym z Kaliningradu, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Już jutro 30 śmiałków wyruszy na rejs Zawiszą Czarnym w kierunku wyspy Bornholm, gdzie przekażą betlejemski płomień drużynom z Danii.

Pełna relacja z Betlejemskiego Światła Pokoju dostępna jest na stronie www.facebook.com/BetlejemskieSwiatloPokoju.

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP