8 lipca 2012 r. rozpoczął się "Rejs Podług Słońca i Gwiazd", poświęcony pamięci polskiego harcerza, żeglarza, który jako pierwszy opłynął świat pod żaglami – Władysława Wagnera. Tego dnia obchodziliśmy również w Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni 80-tą rocznicę wypłynięcia pierwszej "Zjawy" w rejs dookoła świata, połączoną z uroczystościami upamiętniającymi  osobę Wagnera.

Do najważniejszych punktów programu obchodów należało odsłonięcie tablicy poświęconej Władysławowi Wagnerowi, muralu sporządzonego na bramie hangaru przez wnuczkę brata Władysława – Olimpię Dębską, jak również wypłynięcie harcerskiego jachtu "Zjawa IV" w podróż dookoła Bałtyku.

Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Idea rejsu symbolicznie odwołuje się do pamiętnej wyprawy Władysława Wagnera rozpoczętej  8 lipca 1932 r., kiedy to dwudziestoletni Władek wyruszył z Gdyni w siedmioletni rejs pod żaglami. 80 lat później z tego samego portu wypływają harcerze, aby przez 3 miesiące roznosić wieść o Wagnerze w portach krajów nadbałtyckich.

Zobacz, jakie przygody przeżywa załoga s/y Zjawa IV!

hm. Tomasz Maracewicz
komendant CWM ZHP w Gdyni