W Płocku trasa VII Skrwy rozpoczęła rajd od przeniesienia się w czasy II wojny światowej. Harcerze z Polski wraz ze skautami z Białoruskiego Republikańskiego Związku Skautowego wzięli udział w grze miejskiej typu RPG wcielając się w żołnierzy AK poszukujących wartościowych dzieł sztuki, które zagrabili uciekający przed Armią Czerwoną Niemcy.

Z kolei uczestnicy trasy III Międzyrzecza przemierzali lasy i pola w okolicach Rypina rozwiązując po drodze zagadki detektywistyczne, napotykając wiele niebezpieczeństw i przeszkód, rozpoczęli tym samym pięciodniowe odkrywanie tajemnic zakonu Bożogrobców, który przed wiekami miał na Ziemi Dobrzyńskiej wiele klasztorów, kościołów i posiadłości ziemskich.

Trasa V Górnego Welu zaskoczyła nas wieczornymi zajęciami i grą „Milion w minutę” w wydaniu harcerzy i skautów z Litewskiego Związku Skautowego. Mimo ogromnego upału i zmęczenia kolejne rundy wywoływały ogromne poruszenie i entuzjazm u ponad 100 uczestników – wyśmienitej zabawie nie było końca.

Na koniec dnia reporterzy harcerskiej telewizji ZHP360 odwiedzli trasę VI Wkry, na której uczestnicy po całodniowej wędrówce oraz wieczornym apelu zasiedli przy blasku ogniska. Wraz z członkami ZHP przy ognisku zgromadzili się  harcerze z ZHP na Litwie. Ognisko miało charakter integracyjny, więc harcerze z Polski chętnie zadawali pytania naszym braciom z Litwy. Drużyny proponowały piosenki oraz zabawy ruchowe i pomimo późnych godzin wieczornych i zmęczenia ciężko było utrzymać uczestników w pozycji siedzącej.

Jeśli chcesz poznać relację fotograficzną oraz filmową, zapraszamy na nasz fan page oraz stronę internetową www.rajdgrunwaldzki.zhp.pl. Każdego dnia znajdziesz tam bieżące informacje.

pwd. Justyna Sikorska

rzeczniczka prasowa RG12