25 maja prezydent RP Bronisław Komorowski obejmie honorowy protektorat nad organizacjami harcerskimi w Polsce i poza granicami Kraju.

Dowiedz się wszystkiego o honorowych protektoratach prezydentów, zobacz konspekty zbiórek >>>

W uroczystości wzięły udział reprezentacje Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, Republikańskiego Społecznego Zjednoczenia "Harcerstwo" (Białoruś), Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, Stowarzyszenia Harcerskiego i Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 17.00 uroczystym apelem na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego w Warszawie, podczas której Prezydent wręczył akty nadania protektoratu władzom naczelnym przybyłych organizacji. Następnie odbył się wspólny kominek harcerski, którego głównym punktem była gawęda wygłoszona przez Prezydenta.

Protektorat Pierwszego Obywatela Rzeczpospolitej jest wyrazem najwyższego uznania dla działań organizacji harcerskich i ich misji wychowawczej. Godność protektora przyjmowana jest dożywotnio, niezależnie od pełnionych później funkcji w państwie.

Tradycja honorowego protektoratu nad harcerstwem sięga II Rzeczypospolitej. Pierwszym protektorem ZHP został marszałek Józef Piłsudski dziękując za zaangażowanie harcerzy w walkach o niepodległość. W gronie protektorów znaleźli się również kolejni prezydenci II RP: Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.

Do tradycji protektoratu międzywojennego powrócili prezydenci III Rzeczypospolitej: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński.

Fotorelacja z uroczystości dostępna będzie na profilu www.facebook.com/zhpfun.

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP