22 sierpnia w Harcerskiej Bazie Obozowej „Czernica” w Borach Tucholskich odbyło się spotkanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki Anny Komorowskiej z harcerzami uczestniczącymi w kursie drużynowych organizowanym przez Macierzystą Akademię Kształcenia Chorągwi Gdańskiej ZHP. W spotkaniu uczestniczyli również harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Leśnej Szkółki i Stowarzyszenia Harcerskiego.

Prezydent po wizycie w miejscu obozowania harcerzy wziął udział w ognisku, podczas którego wygłosił gawędę. Jej myślą przewodnią było braterstwo, które, w jego przekonaniu, powinno silnie łączyć harcerzy z różnych organizacji.

Ważnym wydarzeniem ogniska była rozmowa na temat protektoratu prezydenta i roli, jaką może spełnić zarówno w szerzeniu idei ruchu harcerskiego, jak i pomaganiu instruktorom w codziennej ich służbie. Prezydent stwierdził, że wielką promocją harcerstwa może być Światowy Zlot Skautów Jamboree w 2023 r., o którego organizację zabiega Związek Harcerstwa Polskiego.

Na zakończenie ogniska Komendantka Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Hanna Piotrowska wręczyła Prezydentowi na pamiątkę szklaną statuetkę maku, mającą przypominać o miłej wizycie na kursie MAK.

phm. Marta Bednarska
phm. Janosz Józefczyk