W miniony weekend odbył się 13 Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza, jeden z największych biegów maratońskich w Polsce. Blisko 5500 zawodników po przebiegnięciu dystansu 42 km 195 metrów i przekroczeniu linii mety otrzymało pamiątkowy medal, na którym umieszczony został krzyż harcerski.

W ten sposób Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, organizator imprezy, uczciły 100-lecie harcerstwa w Wielkopolsce. Jest to wynik m.in. długoletniej współpracy Związku Harcerstwa Polskiego z POSiR przy organizacji biegu – od samego początku istnienia Poznań Maraton organizatorzy mogli zawsze liczyć na wsparcie harcerzy.

Podczas tegorocznego biegu zaangażowanych zostało blisko 250 harcerek i harcerzy. Działania koordynowała druhna pwd. Klaudia Antkowiak z Hufca ZHP „Piast” Poznań – Stare Miasto.

Do zadań harcerzy należało przygotowanie i obsługa szatni dla biegaczy (przyjęcie, sortowanie i wydanie prawie 6000 bagaży), obsługa dwóch punktów żywnościowych (przygotowanie i wydanie napojów i posiłków dla biegaczy) oraz rozstawienie namiotów na siedmiu punktach żywnościowych.

phm. Janusz Błaszczyk
komendant Hufca ZHP „Piast” Poznań – Stare Miasto