5 grudnia w Warszawie w ramach inicjatywy Rok Bezpiecznej Szkoły 2012/2013 odbyło się oficjalne zawiązanie koalicji na rzecz rozwoju bezpieczeństwa uczniów. Wśród 34 sygnatariuszy listu intencyjnego swój podpis w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego złożyła naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Do grona koalicjantów należą m.in. Rzecznik Praw Dziecka,  Fundacja Dzieci Niczyje, Caritas Polska, Stowarzyszenie MONAR czy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Podczas spotkania swoje przemówienie wygłosiła minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, która podkreślała znaczenie profilaktyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz tłumaczyła potrzebę szerokiej interpretacji tego zagadnienia. Słowa pani Minister zostały efektownie zobrazowane przedstawieniem artystycznym wykonanym przez członków Przystanku PAT z Radomia.

Działania koalicjantów będą podejmowane w dwunastu obszarach tematycznych:

• dbamy o klimat szkoły,
  • dbamy o bezpieczny wypoczynek,
  • promujemy zdrowy styl życia,
  • promujemy bezpieczeństwo w sieci,
  • przeciwdziałamy agresji i przemocy,
  • przeciwdziałamy uzależnieniom,
  • przeciwdziałamy wykluczeniu,
  • rozwiązujemy sytuacje konfliktowe,
  • reagujemy w sytuacjach nadzwyczajnych,
  • stosujemy BHP i higienę,
  • udzielamy pierwszej pomocy,
  • zapewniamy bezpieczną drogę do szkoły.

Zachęcamy wszystkich członków ZHP do zapoznania się ze stroną  www.bezpiecznaszkola.men.gov.pl, na której będą publikowane materiały edukacyjne oraz propozycje przedsięwzięć w ramach Roku Bezpiecznej Szkoły.

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy ZHP