1 czerwca 2012 r. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymało imię prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Hm. Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem RP na Uchodźstwie. 22 grudnia 1990 r. złożył urząd na ręce nowo zaprzysiężonego prezydenta RP Lecha Wałęsy i na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście przekazał Mu insygnia władzy państwowej.

Od najmłodszych lat należał do harcerstwa. Był aktywnym członkiem Szarych Szeregów, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Był łącznikiem między Szarymi Szeregami a Związkiem Walki Zbrojnej. Dh Kaczorowski działał aktywnie w ZHP na emigracji. Był naczelnikiem harcerzy w latach 1955-1967 i przewodniczącym ZHP na uchodźstwie w latach 1967-1988.

Przez dwa ostatnie lata PG nr 2 przygotowywało się do przyjęcia imienia. Jest nam niezmiernie miło, że to zasłłużony instruktor harcerski został wybrany na patrona szkoły. Tym bardziej, że siedziba hufca ZHP mieści się w budynku gimnazjum.

W pięknej uroczystości brała udział pani prezydentowa Karolina Kaczorowska, która odsłoniła tablicę upamiętniającą nadanie imienia. Po zakończeniu uroczystości ostrowieccy harcerze spotkali się z druhną Kaczorowską.

phm. Teresa Woźniak

Hufiec Ostrowiec Świętokrzyski