W poniedziałek 5 listopada z Kostiuchnówki na Ukrainie wyruszyła do Polski rowerowa sztafeta z Ogniem Niepodległości. Dwunasty raz harcerze z Hufca ZHP Zgierz w ten aktywny i wyjątkowy sposób upamiętniają rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Po przejechaniu ponad 400 kilometrów Ogień Niepodległości dotrze 11 listopada do Warszawy, gdzie zapłonie na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Od 2000 roku na początku listopada wyrusza na Wołyń sztafeta rowerowa po Ogień Niepodległości. Zapalony płomień przypomina drogę Legionów Piłsudskiego do Wolnej Polski: z krakowskich Oleandrów na ziemie kielecką; przez pola bitew pod Laskami, pod Krzywopłotami, Uliną, Kostiuchnówką.

Ogień trafia na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie na jednej z płyt Grobu Nieznanego Żołnierza umieszczona jest nazwa Kostiuchnowskigo Pola Bitewnego.

Przywieziony z Kostiuchnówki Ogień Niepodległości przekazywany jest podczas Święta 11 Listopada również w Krakowie, Łodzi i Zgierzu. Po drodze odbierany jest także przez młodzież i władze wielu miejscowości, m.in. Lublina, Puław, Jastkowa, Radomia, Świdnika, Legionowa i Kłobucka.

W przekazywanie Ognia Niepodległości i składanie go w miejscach pamięci narodowej angażują się harcerze, dzieci i młodzież. Dla uczestników sztafety rowerowej jest to nie lada wyzwanie. Pokonanie 700 kilometrów w listopadowej pogodzie (mróz, śnieg, deszcz) i urozmaiconym terenie to wyczyn, ale jednocześnie fantastyczna i niezapomniana przygoda. Dla młodych ludzi wręczających Ogień Niepodległości władzom państwowym i kościelnym to wielkie wyróżnienie i wspaniała lekcja patriotyzmu.

W tegorocznej uroczystości w Centrum Dialogu Europejskiego w Kostiuchnówce – Oddziale Chorągwi Łódzkiej ZHP  wzięli udział znakomici goście, a wśród nich m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, konsul generalny RP w Łucku Marek Sawicki, wojewoda łódzka Jolanta Chełmińska, zastępczyni marszałka województwa łódzkiego Dorota Ryl. Związek Harcerstwa Polskiego był reprezentowany m.in. przez Naczelnika ZHP hm. Małgorzatę Sinicę i komendantkę Chorągwi Łódzkiej ZHP hm. Ewę Grabarczyk.

hm. Karol Gzyl
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP